логоFacebookTwitterYouTubeeMail


НАЈСТАРАТА УМЕТНИЧКА ИНСТИТУЦИЈА ОДБЕЛЕЖА 60-ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ

 

Даут-пашиниот амам е културен и духовен извор во кој уметноста опстојува веќе 60 години, претворајќи го во центар на современата културна активност, рече министерката за култура Канческа-Милевска


Скулпторот Боро Митриќески доби плакета

Најпознатата турска бања во Старата скопска чаршија, Даут-пашиниот амам завчеравечер како да се врати во минатото. Пред 500 години просторот веројатно зрачел со слична енергија. Стотици луѓе доаѓале да се видат, да разменат по некој муабет, да споделат некоја тајна, мисла и идеја.Даут-пашиниот амам завчеравечер, по многу години, во себе собра стотици луѓе. Надвладува впечатокот дека повеќето од нив не беа дојдени да гледаат уметност, туку да и да оддадат почит на институцијата што го прославуваше 60-тиот роденден, Националната галерија на Македонија.

Сите простории на амамот беа преполни со луѓе. Министри, политичари, верски великодостоинственици, дипломати, многу уметници и љубители на уметноста. Во првите редови беа министрите за култура, за образование и наука и за информатичко општество, Елизабета Канческа-Милевска, Перо Стојановски и Иво Ивановски, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, митрополитот полошко-кумановски г. Кирил, директорката на Националната галерија Маја Крстевска, бискупот Киро Стојанов. Зад нив беа уметниците, видни луѓе од културниот живот на Македонија, скулпторите и академици Боро Митриќески и Томе Серафимовски, уметниците Трајче Јанчевски, Нове Франговски, оперската пејачка Милка Ефтимова и многу други.

НЕПРОЦЕНЛИВА КОЛЕКЦИЈА

Свечената прослава почна со проекција на документарниот филм за галеријата „Светот на уметноста“ на младиот уметник и режисер Александар Спасоски. На присутните им се обратија првите луѓе на институциите што го организираа јубилејот.Министерката за култура рече дека Даут-пашиниот амам е простор во кој се направени првите вистински чекори во евидентирањето на македонското ликовно творештво.

- Ова место е културен и духовен извор во кој уметноста опстојува веќе 60 години, претворајќи го во центар на современата културна активност. Овој простор во секое свое катче крие една недовршена приказна, која секој посетител сака непосредно да ја доживее. А вредноста на делата е непроценлива затоа што тие се дел од богатото културно наследство кое ги бележи историските етапи на развојот на уметноста во нашава земја - рече Канческа-Милевска.


Борис Трајанов настапи со квартетот „Еквилибриум“

Според директорката на Галеријата, Крстевска, одбележувањето на јубилејот не е само завршување на еден циклус од нивната работа.

- Ова е и нов почеток од работењето на оваа институција, во која уметниците со децении ги реализираат своите идеи и го оставаат својот творечки опус. Годинава збирката се збогати со дела што на Галеријата и' ги подарија уметниците Боро Митриќески, Илија Аџиевски, Вана Урошевиќ, Новица Трајковски, Клод Дервен - рече Крстевска.Во рамките на свеченоста настапи оперскиот пејач Борис Трајанов, квартетот „Еквилибриум“ и музичкиот состав „Баклава“. Директорката Крстевска врачи триесетина плакети на своите соработници, меѓу кои беа Министерство за култура, на уметниците Родољуб Анастасов, Боро Митриќески, Томе Серафимовски, Трајче Јанчевски, весникот „Дневник“ и други.

МОНОГРАФИЈАТА ВО СЕНКА

Малку во сенка помина промоцијата на монографијата отпечатена специјално за јубилејот, која беше најавувана како луксузно издание. Во обемната книга од 160 страници најголем простор е отстапен на репродукции во боја. Претставени се дела од колекцијата - икони од 14 и 16 век, уметнички дела од Ѓорѓи Зографски, Димитар Андонов-Папрадишки, Коста Шкодренау, Димитар Пандилов-Аврамовски, Никола Мартиноски, Лазар Личеноски, Димо Тодоровски, Борко Лазески, Петар Хаџи-Бошков, Стефан Маневски, Драгутин Аврамовски-Гуте и многу други. Поместени се текстови од Мирјана Талеска, кустос-советник, и од Ана Франговска-Стојановска, кустос во Националната галерија.

Даут-пашиниот амам е споменик на османлиската култура. Го изградил Даут-паша во втората половина на 15 век. Градбата првобитно била поделена на машки и на женски дел и имала површина од 900 квадратни метри. Во 1948 година амамот бил реставриран и адаптиран за својата нова функција, националната институција Уметничка галерија „Скопје“. Пред неколку години институцијата прерасна во Национална галерија на Македонија.

Весна Ивановска
Фото Бисера Станковска

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 77
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 286
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 415
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »