логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПРОМОЦИЈА НА КУЛТУРНИТЕ БОГАТСТВА ВО ЕВРОПА

Наши икони во Холандија, Рембрант во Македонија

Околу 120 икони од Македонија, фрагменти од фрески, археолошки предмети од праисторијата, од хеленистичкиот и од римскиот период и теракотни икони ќе бидат изложени во музеј во Холандија, во 2010 година


Македонски репрезентативни икони во музејот во Утрехт ,Автопортрет на големиот уметник Рембрант

Околу 120 икони од Македонија, фрагменти од фрески, археолошки предмети од праисторијата, хеленистичкиот и од римскиот период и теракотни икони ќе бидат изложени во Холандија во 2010 година. За возврат, македонската публика ќе има можност да види изложба на дела од Рембрант ван Ријн, неприкосновениот мајстор на уметноста на 17 век. Деталите околу изложбите вчера ги договараа министерската за култура Елизабета Канческа-Милевска и директорот на музејот „Катарајнеконвент“ во Утрехт, Хус ван ден Хаут и главниот куратор Саскија ван Харн. Утврдено е дека ќе бидат претставени икони, вредни литургиски предмети, облека, резби, записи и теракотни икони.

- Целта на изложбата е да се претстават религиозните уметнички културни богатства од Македонија кои никогаш досега не биле изложени во Холандија - велат од Министерството за култура.На двете изложби ќе бидат претставени оригинални дела. Музејот „Катарајнеконвент“ има традиција во излагањето икони. Сместен е во средновековен манастир од 15 век. Во него се изложени околу 80.000 експонати од 6 и 7 век. Гостите од Холандија објаснуваат како се развила идејата за отворање на изложбата.

- Традиционално отвораме изложби во соработка со многу земји од источна Европа, со Русија, Полска, Романија, Бугарија. Некој од соработниците еднаш спомна дека има прекрасна уметност во Македонија, која ретко кој ја видел, но дека е најдоброто што можете да го најдете во овој дел од Европа - вели Ван ден Хаут.

ОДУШЕВЕНИ ОД АРТЕФАКТИТЕ

Решиле да проверат што има тука. Дошле во април и се сретнале со министерката за култура и со претставници на неколку музеи. Тоа што го видовме беше толку импресивно, толку убаво, па решивме да направиме изложба - вели Ван ден Хаут.Првенствено дошле за иконите, зашто и' се најблиски на холандската публика. Импресионирани од теракотните икони за кои не знаеле дека постојат, од археолошките откритија и резбите, измешаната култура на Македонија, решиле да ја прошират изложбата.

- Ќе се обидеме да ја раскажеме целата приказна, за да прикажеме дека Македонија била многу важна крстосница на култури. Секоја од нив оставила нешто во оваа земја - вели Ван ден Хаут.За возврат, договорено е во 2010 или во 2011 година во Музејот на Македонија да биде отворена изложба на дела од Рембрант.

- Во Холандија ќе претставиме икони зашто холандската публика многу ги сака и ги цени. Се надевам дека македонската публика ќе биде задоволна ако види слики од Рембрант зашто тоа е име што сите го знаат. Освен тоа, таква изложба досега не била организирана во Македонија. Тоа е златното време на 17 век во Холандија и најдоброто време во нашата историја кое би сакале да го презентираме - вели Ван ден Хаут.

МЕДИУМСКА ПОДДРШКА

Соработката со Холандија нема да почне и да заврши со реализацијата на двете изложби. Двете земји ќе работат на полето на културното наследство, преку организираната мрежа на соработка со помош на амбасадите во двете земји.Кураторот Ван Харн вели дека оваа изложба е одлична можност за промоција на нашата земја. За неа, ова е само почеток на соработката.

- На изложбата ќе се продаваат предмети од Македонија во продавницата за уметнички дела, ќе има концерти со македонска музика, ќе ја претставиме македонската кујна. Ќе се одржуваат предавања, ќе организираме туристички патувања во Македонија. Навистина имаме огромен простор и многу начини за соработка - вели Ван Харн.

Гостите од Холандија вчера попладне заминаа во Охрид. Таму ќе продолжат да ги договараат деталите околу изложбата. Во април повторно ќе дојдат во земјава, заедно со голема медиумска екипа од Холандија. Новинарите ќе престојуваат два-три дена за да ја запознаат земјава, да ги видат делата и да пишуваат текстови за Македонија со кои ќе почне најавата за големата манифестација што ќе се случи кон крајот на 2010 година.

ИНФО-Домаќини на најголемиот уметник

Изложбата на икони е прво комплексно претставување на македонското културно наследство во Холандија.Досега во Македонија не било изложено ниту едно дело од Рембрант.Со оваа изложба Македонија влегува во мапата на земји каде што е претставено творештвото на еден од најголемите уметници во светот.

Весна Ивановска- Дневник

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 96
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 319
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 434
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »