логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Европскиот универзитет е единствена високообразовна институција во Македонија која вовела предмет за дизајнирање на плакати и амбалажа


Многу свежи и оригинални идејни решенија на филмски плакати виде публиката прексиноќа во Мултимедијалниот центар "Мала станица" на изложбата што ја подготвија студентите на Првиот приватен универзитет Европски универзитет РМ. Видовме плакати за македонските филмови "Црно семе", "Превртено", "Пред дождот", потоа странските оскаровци "Прекрасен ум", "Мемоарите на една гејша", Хичкоковиот "Птици", "Убиј го Бил", "Хостел 2", "Животот е убав", "Танчар во ноќта", "Другите".

Изложбата, која е дел од годинашниот 11-ти Скопје филмски фестивал, ја организираа студентите од Факултетот за арт и дизајн на Европски универзитет, Студентскиот сојуз при ЕУРМ, во соработка со "Наше Маало" и Националната галерија на Македонија. Студентите се претставуваат со 22 плакати, а меѓу идните академци има студенти од прва и втора студиска година. Најголем дел од делата се изработени во состав на предметот Дизајн на плакат и амбалажа, кој се следи во насоката Графички дизајн.

Изложбата ја отвори деканот на Факултетот, доц. д-р Донка Барџиева Трајковска, а селекцијата на делата ја направија доц. Игор Сековски и доц. Гордана Вренцоска.

-Воодушевен бев од идејните решенија на плакатите што ги изработија студентите и слободно можам да кажам дека во 95 проценти се подобри и од оригиналите, вели доц. Игор Сековски, кој на Европскиот универзитет го предава предметот Дизајнирање на плакати и амбалажа. Овој прв приватен универзитет е единствена високообразовна институција во Македонија која вовела предмет за дизајнирање на плакати и амбалажа, иако делумно овие насоки се изучуваат на Факултетот за ликовна уметност.

- Дизајнирање на плакат како посебна дисциплина досега не се третираше посебно. Европски универзитет сега веќе има предмет на Факултетот за арт и дизајн и мислам дека работите веќе се приближуваат во позитивна насока. Одлично е што студентите сами ја дадоа идејата дизајнираните плакати да ги изложат пред јавноста, вели Сековски. Доцент Гордана Вренцовска, која годинава го изработи и плакатот за Скопски филмски фестивал вели дека студентите веќе покажале знаци на зрелост и во креативноста.

-Се надевам дека соработката со СФФ ќе стане традиционална и следната година повторно ќе имаме изложба со нови плакати, вели Вренцовска и додава дека студентот од Европски универзитет Апостол Тноковски, годинава работеше на дизајнирањето на веб страницата на Скопски филмски фестивал.

Анита ЈОВАНОСКА
Фото: Д. АНДОНОВСКИВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 75
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 278
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 411
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »