логоFacebookTwitterYouTubeeMail

02.97.2013

Јужнокорејските лекари предупредуваат на пораст на т.н. „дигитална деменција“ меѓу младите поради се поголемата зависност од интернетот, бидејќи не паметат обични работи, како на пример сопствените броеви на телефоните.

Јужна Кореја спаѓа меѓу земјите со најголем број на корисници на интернет и проблемот со зависноста од глобалната мрежа меѓу возрасните и децата е забележан уште во 90-тите години од минатиот век.
Сега оваа зависност доведува до рани симптоми на дигитална деменција, што всушност претставува намалување на когнитивните способности, вообичаено кај луѓето кои имале повреда на главата или страдаат од некои психијатриски болести.
- Прекумерната употреба на смартфоните и играњето игри го нарушуваат урамнотежениот развој на мозокот. Оние кои претеруваат имаа поразвиена лева страна на мозокот, додека десната останува недоволно развиена, предупреди Бјун Ги Вон, лекар од Центарот за рамнотежа на мозокот во Сеул.
Десната страна на мозокот е „одговорна“ за концентрацијата и ако не е доволно развиена лошо влијае на паметењето и вниманието, што дури кај 15 отсто случаи може да доведе до рана деменција.
Ситиацијата, според лекарите, се повеќе се влошува, бидејќи бројот на лицата, на возраст меѓу 10 и 19 години, кои користат смартфони повеќе од седум часа дневно, се зголемил на 18,4 отсто, што е зголемување од седум отсто во однос на минатата година.
Докторот Манфред Шпицер, германски невролог, минатата година ја објави книгата „Дигитална деменција“, предупредувајќи ги родителите и наставниците колку е опасно децата да минуваат премногу време покрај компјутер, на мобилни телефони или други електронски апарати.
Тој нагласува дека предизвиканата штета на мозокот не може да се надомести и се заложи за забрана на дигиталните медиуми во германските училишта пред учениците да станат зависници.


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »