логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 03_dizajn-640

Работилница за дизајн и изработка на македонски мебел
Четврток, 11 Јули 2013 11:06    Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, амбасадорката на Кралството Холандија во Македонија Мариет Шуман и Александар Велиновски од „Јавна соба“ денеска ја посетија фабриката „Фејдом“ каде што е во тек втората фаза на изработка на прототипови од работилницата за дизајн и изработка на македонски мебел во рамките на проектот за развој на креативните индустрии.
010_dizajn-300

Препознавајќи ја потребата за нов, препознатлив дизајн на мебел во Македонија, „Јавна соба“, во улога на дизајн-менаџмент компанија, ја почна реализацијата на последната и сигурно најзначајна работилница од проектот „Шаблони”, кој е партнерски организиран со Амбасадата на Кралството Холандија и со Министерството за култура на Република Македонија.
Станува збор за работилница за современ македонски мебел на која учествуваат 14 креативци од Македонија кои, во соработка со производствените компании за мебел „Фејдом“ и „Дамико“, изработуваат прототипови на мебел. Работилницата ја водат Филимена Радоњанин од  фабриката „Фејдом“ и Питер ван дер Веин од Холандија, двајца дизајнери со огромно практично искуство зад себе. Сите парчиња мебел што ќе бидат изработени на оваа работнилница ќе бидат презентирани за прв пат во рамките на Неделата на дизајн во Скопје која ќе се одржи од 1 до 6 октомври во Куршумли ан, а меѓународната жири-комисија ќе избере најдобри три парчиња мебел кои понатаму ќе бидат промовирани пред македонските производители со цел да бидат откупени и да влезат во сериско производство.
Министерката за култура Канческа-Милевска во изјавата за медиумите истакна дека овој проект е поддржан од Министертвото за култура од причина што е иновативен и корисен и што целосно се вклопува во рамките на Стратегијата за развој на креативните идустрии.
- Сметам дека проектот е токму она што им е потребно на нашите креативни умови, а тоа е соработка со производителите и нивна целосна ориентација кон пазарот. Работилницата е одлична можност за младите дизајнери своите идеи да ги преточат во прототипови на мебел за чија изработка ќе бидат користени материјали од македонското поднебје, а потоа да бидат откупени од компаниите и да влезат во сериско производство. Партнерства од ваков вид се нешто што во блиска иднина ќе стане секојдневие во Македонија со помош на бизнис-заедницата и Министерството за култура. Во оваа пригода сакам да се заблагодарам на компаниите „Фејдом“ и „Дамико“ кои први ја пропознаа идејата за овој проект и и понудија соработка на младата креативната заедница во земјава - рече Канческа-Милевска.
05_dizajn-640

Министерството за култура, имајќи го предвид потенцијалот на креативните индустрии, посветува големо внимание на оваа област и во оваа смисла, во изминатиот период беа реализирани неколку тематски работилници чијашто основна цел беше запознавање на јавноста со значењето на креативните индустрии, пренесување нови знаења и искуства на творците од областа, како и информирање на бизнис-секторот за можноста од партнерство меѓу културниот и деловниот сектор.
Канческа-Милевска подвлече дека заинтересираноста на граѓаните за развојот на креативните индустрии се потврдува и со големиот број пријавени проекти на Конкурсот за финансирање проекти во областа на креативните индустрии што го објави Министерството за култура, а чија цел е токму стимулацијата на индивидуалците и на групите кои се непосредно вклучени во процесот за развој на креативните индустрии.

 08_dizajn-640

 Извор: Министерство за култура на РМПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »