логоFacebookTwitterYouTubeeMail

АНАЛИЗА НА ГЕРМАНСКИТЕ ДЕНДРОХРОНОЛОЗИ

По извршената анализа на колците пронајдени на Охридското крајбрежје, направена во Центарот за дендрохронологија во Минхен, Германија, може да констатираме дека под Охрид се наоѓа најстарата наколна населба во Европа, која датира околу 5.500 години пред нашата ера, тврди археологот Паско Кузман, актуелен директор Управата за заштита на културно наследство. - На источното крајбрежје на Охридско Езеро, од населбата Охридати па се до Летница, во должина од 300 метри, а во ширина од 100 метри се простира наколна праисториска населба од времето на мезолитот, односно од шестиот милениум пред нашата ера, која е единствена од ваков вид во Европа - вели Кузман. По пронаоѓањето дрвени остатоци од наколно живеалиште во Охрид во 2006 година, до неодамна не се знаеше точно од кој период потекнуваат артефактите. Сознанието дека Охрид крие остатоци од најстарата човечка населба на Европскиот континент изненадило многумина во археолошките кругови. - Германските археолози го посетија Охрид со веќе подготвена теорија за најстарите траги на цивилизиран живот на нашиот континент. Можеби затоа долго време не ни ги даваа на увид резултатите од истражувањата на староста на пронајдените дрвени колци. На крај испадна дека Охрид е најстариот град во Европа - вели Паско Кузман. Приказната за откривање на наколната населба на Охридското крајбрежје почна со случајното откритие на остатоци од предисториско живеалиште, ископани пред две години на местото каде што се подготвувала градба на хотел. - На длабочина од шест метри беа пронајдени дрвени колци и керамика со непознато потекло. За среќа, колците сосема случајно беа однесени од германски археолози од Институтот за дендрохронологија во Минхен, кои престојуваа во Охрид како дел од еден нивен проект за утврдување на староста на дрвата на европско тло. Нивните истражувања потврдија дека во времето кога дрвото било употребено за градба на наколната населба, тоа било старо 430 години, а наколното живеалиште е датирано во времето на мезолитот, епоха која претходи на неолитот. Така, колецот од Охрид е најстарото дрво во Европа кое било користено за изградба на наколните живеалишта од времето пред неолитот - раскажува Кузман. Оваа приказна, иако може многу да придонесе за расветлување на сликата на животот на овие простори во праисторијата, малку се истражува, а на локалитетот не се вршени понатамошни истражувања. Кузман вели дека резултатите од евентуалните ископувања на теренот би биле непотполни доколку не се истражи пошироката околина на местото каде што се пронајдени колците, што, пак, подразбира рушење на густо поставените градби во тој дел на Охридското крајбрежје. Неодамна и во центарот на Охрид, во близината на Меѓуградската автобуска станица, беше откопан колец кој потекнува од бронзено време, вели Кузман.

 Кате Антевска-Време

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 877
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4740
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 631
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »