логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ПО ОТКРИВАЊЕТО ДЕСЕТ КИЛОГРАМИ ТРАХЕИ НА ПЛАОШНИК

Четирите илјади бронзени монети, кои деновиве беа пронајдени крај западните ѕидини на Плаошник во Охрид, потекнуваат од византискиот период и биле сопственост на манастирскиот комплекс во кој се наоѓало Светиклиментовото училиште, вели археологот Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културно наследство. Монетите се пронајдени крај западните ѕидини на возобновената Светиклиментова црква „Свети Пантелејмон“. Станува збор за повеќе од десет килограми трахеи - монети од бронза со чанкаст облик, кои заради специфичноста на ковањето се вдлабнати во средината. - Во моментов е невозможно прецизно датирање на монетите. Знаеме само дека потекнуваат од 13 век. Тие треба да се исчистат, а потоа да се извршат анализи и да се утврди кој византиски владетел се наоѓа на нив, и точно за која декада на тринаесеттиот век станува збор - вели Кузман. Археолозите ги пронајдоа монетите во депо, сместени во вреќа.

Според Кузман, се работи за поголема заштеда на пари, веројатно собирани за потребите на манастирот. Црковните пари, според археолозите, веројатно биле чувани во посебна просторија и биле користени за секојдневните потреби на манастирот: за трговија, за набавка на предмети потребни за вршење на црковните обреди, за храна, облека и други намирници неопходни за црковниот живот. - Со оглед на фактот што Светиклиментовиот манастирски комплекс во тој период имал богат црковен живот, развиена трговија и соработка со други црковни комплекси, не изненадува фактот дека на едно место се пронајдени толку многу пари - констатира Кузман. На крајот на минатата година, на само пет метри јужно од местото каде што се пронајдени трахеите, археолозите откопаа керамичко грне со повеќе од две илјади сребрени монети со венецијанско потекло. - Сребрените монети, кои потекнуваат од Венеција, зборуваат за богатиот живот на Светиклиментовата црнава, која од десеттиот до четиринаесеттиот век била центар на македонска писменост и комуницирала со други значајни црковни центри - вели Кузман.

Со наездата на Турците во петнаесеттиот век, престанал да функционира овој значаен културен и манастирски комплекс, а црквата изградена од свети Климент Охридски била претворена во џамија. Во Светиклиментовиот манастир се наоѓал и првиот Словенски универзитет, жариштето на словенската писменост и култура, местото каде што биле удрени темелите на Охридската книжевна школа.

Кате Антевска- Време

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »