логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ПО ОТКРИВАЊЕТО ДЕСЕТ КИЛОГРАМИ ТРАХЕИ НА ПЛАОШНИК

Четирите илјади бронзени монети, кои деновиве беа пронајдени крај западните ѕидини на Плаошник во Охрид, потекнуваат од византискиот период и биле сопственост на манастирскиот комплекс во кој се наоѓало Светиклиментовото училиште, вели археологот Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културно наследство. Монетите се пронајдени крај западните ѕидини на возобновената Светиклиментова црква „Свети Пантелејмон“. Станува збор за повеќе од десет килограми трахеи - монети од бронза со чанкаст облик, кои заради специфичноста на ковањето се вдлабнати во средината. - Во моментов е невозможно прецизно датирање на монетите. Знаеме само дека потекнуваат од 13 век. Тие треба да се исчистат, а потоа да се извршат анализи и да се утврди кој византиски владетел се наоѓа на нив, и точно за која декада на тринаесеттиот век станува збор - вели Кузман. Археолозите ги пронајдоа монетите во депо, сместени во вреќа.

Според Кузман, се работи за поголема заштеда на пари, веројатно собирани за потребите на манастирот. Црковните пари, според археолозите, веројатно биле чувани во посебна просторија и биле користени за секојдневните потреби на манастирот: за трговија, за набавка на предмети потребни за вршење на црковните обреди, за храна, облека и други намирници неопходни за црковниот живот. - Со оглед на фактот што Светиклиментовиот манастирски комплекс во тој период имал богат црковен живот, развиена трговија и соработка со други црковни комплекси, не изненадува фактот дека на едно место се пронајдени толку многу пари - констатира Кузман. На крајот на минатата година, на само пет метри јужно од местото каде што се пронајдени трахеите, археолозите откопаа керамичко грне со повеќе од две илјади сребрени монети со венецијанско потекло. - Сребрените монети, кои потекнуваат од Венеција, зборуваат за богатиот живот на Светиклиментовата црнава, која од десеттиот до четиринаесеттиот век била центар на македонска писменост и комуницирала со други значајни црковни центри - вели Кузман.

Со наездата на Турците во петнаесеттиот век, престанал да функционира овој значаен културен и манастирски комплекс, а црквата изградена од свети Климент Охридски била претворена во џамија. Во Светиклиментовиот манастир се наоѓал и првиот Словенски универзитет, жариштето на словенската писменост и култура, местото каде што биле удрени темелите на Охридската книжевна школа.

Кате Антевска- Време

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 700
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1198
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6750
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »