логоFacebookTwitterYouTubeeMail

БОГАТСТВОТО НА АНТИЧКИОТ ГРАД ОДНОВО ЈА ВОЗБУДУВА МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ

Раскошното богатство на античка Хераклеја е предмет на две посебни, богато илустрирани монографии, објавени деновиве во Скопје и во Битола. Меѓу другите теми, богатството со мозаици на Хераклеја е предмет и на форумот, кој конзерваторите од регионот им го посветија на мозаиците како голем белег на културниот идентитет на Медитеранот. Естетско-композициската вредност на хераклејскиот мозаички комплекс е најзначајна програмска и иконографска целина од периодот на доцната антика на Медитеранот, вели Елизабета Димитрова, професор по ранохристијанска уметност на Филозофски факултет од Скопје. Според тоа како познавачите го вреднуваат мозаичкиот комплекс во Хераклеја, Македонија слободно може да се пофали со овој дел од своето културно наследство, и тоа во светски рамки. - Таква иконографија не се среќава никаде. По својот квалитет мозаиците од Хераклеја стојат на врвно место во епохата на доцната антика - вели Димитрова. За разлика од хаосот во кој се наоѓаат најголем дел од археолошките локалитети и константните закани од дивите копачи, стручњаците се задоволни од тоа како се згрижени мозаиците на македонска почва, не само тие во Хераклеја, туку и во Стоби и во Лихнидос. - Македонските мозаици се заштитени во согласност со сите меѓународни закони и конвенции. Во изминатите 50 години константно се одделувани државни средства за конзервација на мозаиците и можам да констатирам дека сум задоволен со конзерваторскиот третман на кој работеле наши стручни лица од козерваторската школа - вели Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство. При последните ископувања на Плаошник беа најдени подни мозаици на 2,5 метри под земја, кои потекнуваат од раноримскиот период, а се наоѓаат под слојот со мозаици од раното христијанство. - И тие се многу добро сочувани. Веднаш се конзервирани и згрижени. На нив преовладува паганска тематика и можат да се забележат најразлични зооморфни мотиви и флора, како и други претстави, меѓу кои и тие на охридската тврдина. Кога ќе дојде време, и тие соодветно ќе и бидат презентирани на јавноста - вели Кузман. Мозаиците во Хераклеја, пак, се простираат на четири објекти и тоа во малата базилика, цивилната базилика, големата базилика и гробната базилика, кои се лоцирани на 250 метри од централната градска област. Сите мозаички целини се направени во техника на опус сектиле и на опус теселатум и се со датација од 5 и од 6 век и се од големо значење за историјата на уметноста на раното христијанство и иконографија.

Мозаиците - инструмент за разбирање на културите


Археологот Љубица Џидрова во моментов престојува на меѓународна средба посветена на заштита на мозаичкото богатство од Медитеранот и воопшто во регионот на Југоисточна Европа, која се одржува во Хрватска. Учесниците на средбата, реализирана со поддршка на УНЕСКО, порачуваат дека мозаиците се важен израз на креативната различност на културите од ова поднебје, тие се инструмент за разбирање на културите во кои настанале, но и средство за меѓукултурен дијалог.

Две монографии посветени на Хераклеја

Интересот на јавноста деновиве повторно е свртен кон мозаичкиот комплекс во Хераклеја со објавувањето на луксузната монографија „Хераклеја, антички град во Македонија“ од Иван Микулчиќ, во издание на „Магор“. Еден дел од изданието е посветен токму на најубавите мозаици создадени на ова поднебје - тие од античка Хераклеја. Неодамна во Битола беше промовирана уште една монографија посветена на античкиот град, насловена „Хераклеја Линкестис“, од авторката Аница Ѓоргиевска, археолог во НУ Завод и Музеј - Битола. Ова издание, пишувано на македонски и на англиски јазик, исто така, прикажува материјал за прекрасните мозаици, архитектурата и други вредности што говорат за културно-историското наследство во Македонија.

 Ивана Васева- Време

 Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

БEСEДА  за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

БEСEДА за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

 Пoбeдата e главнoтo задoвoлствo на oниe кoи сe бoрат. А христијанитe сe, браќа, вo нeпрeстајна бoрба, вo бoрба за пoбeда на духoт над матeријата. Вo бoрбата за прeoвладувањe на вишиoт...

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Свети Јован Крстител е и икона и почеток на тајната на новозаветното и есхатолошко свештенство, и почеток на крајот на старозаветното: „Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти...

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

« »