логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Русија доби дозвола од престедателот на Франција Никола Саркози да изгради православен храм до Ајфелова кула во Париз (11.06.2010)


Според извори, Руската влада платила 72 милиони евра за земјиштето на кое ќе биде изграден православниот храм со позлатени куполи по примерот на катедралата на Василиј Блажени на Црвениот плоштад во Москва.

Согласноста на Франција била дадена после интензивно лобирање на високопоставени руски претставници, меѓу кои и претседателот Дмитриј Медведев и премиерот Владимир Путин. Тоа ќе биде првиот руски православен храм, изграден во Франција од времето на династијата Романови.

Рускиот православен храм во Париз се очекува да биде готов во 2013 година.

Извор: Дверибг.нет

Преземено од МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1110
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1049
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…