логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Патријарх Кирил: Христијанството е оптимистички поглед на светот

09 / 22 март 2016 лето Господово

„Искуството од животот со Бога, со Христа, му дава на човекот голема сила“, истакна патријархот Кирил во своето слово по завршувањето на сеноќното бдение во московскиот Сретенски манастир.

„Вистина ви зборувам“, ја продолжи својата мисла Претстојателот, „што е сведоштвото на мачениците, исповедниците, ако не израз на токму таа внатрешна сила? И доколку го поминуваме животот заедно со Бога, тогаш Божествената сила ќе нѐ поткрепува, и Бог ќе ни стане поблизок. Ете зошто Христијанството претставува многу оптимистички поглед на светот, на животот и на човекот. Христијанството воопшто не е такво какво што се обидуваат да го претстават критичарите на верата. Зашто верата на секој човек му дава огромна Божествена сила, а преку таа сила и мудрост и способност да им се спротивстави на тешките животни околности, без чиешто надминување не може да постои духовен раст“, истакна Патријархот.

Извор: Православие.ру

Преземено од : Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…