логоFacebookTwitterYouTubeeMail


225217.p.jpg02 јануари 2016 лето Господово

Во својата беседа пред почетокот на новогодишниот молебен,225217.p.jpg Претстојателот на Руската Црква се обрати со слово кон присутните, во коешто ја истакна взаемната врска помеѓу делата и постапките на секој одделен човек и волјата Божја.

„Иднината е сокриена од нас“, истакна Патријархот, „но за да можеме да спознаеме какви можат да бидат нашите патишта, секогаш треба да го имаме во предвид следново. Доколку правиме добри дела, светли, доколку во нашите постапки нема лукавство и двосмисленост, доколку никого не воведуваме во заблуда, декларирајќи едни цели, а на дело последувајќи други цели, тогаш ние имаме надеж за Божја помош во тие дела. И доколку сакаме животот да ни биде навистина мирен, спокоен, радосен, благодетен, треба во својот живот, како личен така и семеен, и општествен, и државен, да се трудиме да правиме само такви добри дела, за да не Го лажеме ни Бога – а Бог не може да биде излажан, ни ближните свои.

И во таа смисла човекот навистина во голема мера ја определува својата судбина, бидејќи ако го прави она што е угодно на Божјата волја, тогаш Господ е со него. Историскиот опит на нашиот народ, со неговите подеми и падови, со неговите радости, таги и дури трагедии, јасно ја илустрираат оваа мисла. Со Бога ние можеме само да напредуваме – со полна надеж дека Он во Својата милост нема да не остави“, заклучи Претстојателот.

Извор: Православие.ру


Преземено од: Бигорски манастир

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1488
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1853
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1653
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…