логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 224664.b.jpg

   Митрополит Гортински Еремиј: Нашата славна нација доживеа пад оти се одвративме

од Бога на нашите татковци

30 декември 2015 лето Господово

Отакао отслужи Божествена Литургија,224664.b.jpg четири дена по озаконувањето на еднополовите заедници од страна на грчкиот парламент, Митрополит Еремиј им се обрати на верниците со проповед. Најпрво тој се обрати со утешен збор до православните грчки семејства.

Потоа тој кажа за „големото прегрешение“ што се случи во Грција, а имено за тоа дека гревот и распуштеноста се издигнати на ниво на закон. Митрополитот беше вознемирен поради однесувањето на пратениците од неговата епархија, кои гласаа за овој „одбивен закон“.

Тој ги повика христијаните да им ја изразат на пратениците својата нажаленост поради нивната постапка која тој ја нарече „срам“. „Одете во судот“, им рече владиката, „ќе слушнете што ќе им кажам“.

„Но не оставајте ме, мои христијани, не оставајте ме сам да се борам. Ова не е само моја вера и не е само моја Татковина. Туку ова е нашата заедничка вера Православна и нашата заедничка родина Грција. Нашата славна нација, прославена со илјадолетија, доживеа пад затоа што се одвративме од Бога на нашите татковци. Ќе дојде до тоа Господ да ја одземе од нас Својата благодат, кога ние го газиме Неговиот закон и на секакви гнасотии им даваме статус на закон“, заклучи тој на крајот од проповедта.

Верниците, судејќи според нивните лица, беа вдахновени од повикот на владиката Еремиј да бидат негови соборци во борбата на Црквата за верата и вистинската моралност во Грција.

„Јас сега неизоставно ќе му се јавам на пратеникот“, рече една од парохјанките.

„Нема да го оставиме владиката сам да се бори, бидејќи и ние го пазиме она што ни го заповедале нашите предци, и ние си ја љубиме Татковината“, велат христијаните.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2807
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…