логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Се изработи икона за слепи луѓе

27 декември 2015 лето Господово

Необичната икона беше осветена во Михаило-Архангелскиот храм на Новочеркаскinformation_items_33995.jpgИзработена е во техника на висок релјеф, за да им овозможи на слепите луѓе да го „видат“ ликот на покрстителот на Русија Св. кнез Владимир.

Предавањето на иконата од Св. Владимир на Новочеркаската парохија при Ростовската епархија, се случи благодарение на Владата на Москва, зографската работилница „Зон“, Синодалниот оддел за работа со млади, Програмата на Центарот за православна младина, наречен Св. Георгиј Победоносец, во соработка со Синодалниот оддел за црковна добротворна дејност и социјална служба. Ликот беше изработен од уметници на Московската работилница „Зон“ и донесен во Новочеркаск од страна на претставникот на работилницата Константин Елисеев. Иконите изработени со техника на висок релјеф, се неопходни за луѓето со нарушен вид за тие да можат потполно да го осознаат ликот.

Осветувањето на иконата на Св. кнез Владимир, чијшто илјадалетен јубилеј се одбележа оваа година, го изврши парохискиот свештеник на Новочеркаскиот округ протојереј Олег Добрински. На богослужбата во тој ден присуствуваа школата – интернат за слепи и лица со оштетен вид, како и претставници на регионалниот оддел на серуското здружение на слепите.

Извор: Приход

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2807
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…