логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Атонски монаси во посета на Сирија

29 декември 2015 лето Господово

Делегација на атонски монаси пристигна во Сирија. Светогорците пристигнаа за да го поддржат „сирискиот народ кој е подложен на искушенија“.

Монаси од манастирот Симонопетра присуствуваа на празничните настани планирани за поставувањето на 22 метри долгата Божикна елка во градот Сафит, областа Тартус. Дрвото е поставено во дворот на православниот храм посветен на Пресвета Богородица. Во интервју со сириските медиуми, раководителот на Атонската делегација, игуменот на Симонопетра Архимандрит Елисеј изјави: „Ние дојдовме во Сирија да ја донесеме благата вест на надеж и радост за сирискиот народ. Ние многу страдаме, поради страшните трагедии коишто им се случија на Сиријците. Се молиме на Бога за надминување на несправедливоста и тагата што го снајде сирискиот народ“.

Игуменот Елисеј изјави дека Грција, како член на Европската Унија, треба да стреми кон тоа да им се овозможи на Сиријците да живеат достојно и без надворешно мешање.

Извор: Агион Орос

Преземено од : Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…