логоFacebookTwitterYouTubeeMail04 ноември 2015 лето Господово

Социјалната работа на Црквата во поглед на актуелното бегалско прашање,maximou_ieronimos_7.jpg како и црковното образование беа темата на разговорите помеѓу премиерот на Р. Грција, Алексис Ципрас (радикална левица, н.з.) и Архиепископот Јероним, придружуван од Митрополитите Илијски Герман и Демирхисарски Макариј, во Максимовата палата (кабинетот на Премиерот, н.з.).

Час и половина траеше средбата во многу топла атмосфера, во присуство на Министерот за Образование, Филис и Министерката за Општествена солидарност, Фотиу.

Премиерот г. Ципрас ја изрази својата особена радост за соработката која ја има со Црквата и неговата убеденост дека Црквата е придружник на Државата за соочување со проблемите кои ги имаат чувствителните општествени групи, како и бегалците на границите на земјата.

Двете страни се согласија дека секоја една работа која ги засега страните, ќе биде разгледувана од заедничка комисија на Црквата и Државата, а не „преку медиумите“, како што характеристично наведоа.

Средбата на Архиепископот и двајцата членови на Редовниот Свештен Синод е одговор на скорешната посетата на Алексис Ципрас кај Архиепископот.

Во петокот Архиепископот и Митрополитите од пограничните острови ја посетија Максимовата палата и остварија работна средба за бегалското прашање.

Извор: Ромфеа

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2737
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1921
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…