логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

208301.p.jpg

Митрополит Волоколамски Иларион:

За победа над тероризмот потребна е меѓународна коалиција

20 ноември 2015 лето Господово

Само вистинска меѓународна коалиција денес може да се справи со меѓународниот тероризам, изјави за новинарите во петокот Митрополитот Волоколамски Иларион, пред почетокот на заедничкиот состанок на Државната Дума и Советот на Федерацијата.

„За да се победи тероризмот потребна е меѓународна коалиција, вистинска, која не со зборови, туку со дела ќе се бори со оваа ужасна чума на 21 век“. Според него „ние треба да сфатиме дека на Русија денес ѝ е објавена војна. Таа војна ја води терористичката организација која себеси се нарекува ’Исламска Држава‘, но тоа не е војна на исламот против христијанството“, изјави Митрополитот.

Според неговото мислење „луѓето коишто извршуваат такви престапи не се религиозни луѓе, не се служители на Алах, туку се сатанисти што ја исполнуваат волјата на ѓаволот, затоа сиот свет треба да им се спротивстави“. Тој исто така изјави дека „овие луѓе треба да бидат уништени, каде и да се, треба да бидат пронајдени и уништени“.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…