логоFacebookTwitterYouTubeeMail

„Како верски водач ја преземам одговорноста и лично барам прошка за секој загинат човек – било да е тоа дете или возрасен. Затоа што како духовен пастир, како член на „цивилизирана“ Европа, не сторив повеќе за да се сопре ова патување, кое наместо билет за надеж, потопи толку многу луѓе во бескрајна жалост.“ Ова го изјави Атинскиот Архиепископ Ероним за време на средбата на религиозните лидери што се одржа во Атина на 19 октомври 2015 година, посветена на кризата во Блискиот Исток и мигрантскиот бран кон Европа.

Поглаварот на Грчката Црква зборуваше и за обидите на Европскиот сојуз да пронајде решение на проблемот и ги повика да сторат сѐ што е возможно „за подобра иднина на овие луѓе, за на другиот брег од нивното страшно патување кон Европа да ги пречека надежта, а не да ги демне смртта“.

„Зарем не требаше наместо да се собираме тука, денес, и да плачеме за мртвите деца – бегалци, кои секој ден ги исфрла морето, да се погрижиме родителите да не ги беа напуштиле своите домови?, праша Архиепископот.

„Не можам да пронајдам зборови за да ја опишам трагедијата која, наместо да се намалува, се зголемува пред нашите очи. Денес сме повикани да ги оставиме зборовите. Денес сме повикани повеќе да дејствуваме за да им помогнеме на тие измачени души. (...) Сѐ друго е предавство на нашиот христијански идентитет“, го заврши своето слово Архиепископот Ероним.

Во Атина се одржа меѓународна средба на лидерите на религиозните заедници од Блискиот Исток и на политичари од цела Европа. Средбата беше организирана од Министерството за надворешни работи на Грција и на неа присуствуваа поглавари на сите гркојазични Православни Цркви, како и претставници на Московската Патријаршија.

Извор: Dveri.bg

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…