логоFacebookTwitterYouTubeeMail

19 август 2015 лето Господово


Во Кина бројот на христијаните расте со забрзано темпо. Според податоците на познатиот американски социолог Родни Старк, во 1980 год., во земјата имало 10 милини христијани, а во 2015 год., околу 100 милиони. Бројот на Христови следбеници во Кина се зголемува за 7% годишно.

Меѓу новообратените, се наоѓаат и многу од кинеските интелектуалци кои престанаа да ги поддржуваат традиционалните философски и религиозни учења (конфучионизам, таоизам, будизам), зашто овие системи не можат да се прилагодат на животот во современиот свет, вели експертот.

Извор: Седмица.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…