логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 209083.b.jpg


23 јули 2015 лето Господово

Круна на големиот фолклорен фестивал на Русија посветен на 1000 – годишниот јубилеј на Св. кнез Владимир, ќе биде поставувањето на за еден ден изградениот православен храм.

Традицијата на градење на едноставни храмови била воспоставена од кнез Владимир. Оваа година храмот изграден од дрво од Архангелск, по образ на Троицката црква во Антарктида, по завршувањето на фестивалот ќе биде пренесен во една од парохиите на РПЦ на Крим. „Длабока символика е тоа што храмот се предава во лулката на крштението на Русија“, напомна Владимир Черников, раководител на Одделот за национална политика, регионални врски и туризам на Владата на Москва. Според зборовите на овој службеник, најверојатно место за поставување на храмот е Севастопол.

Четвртиот меѓурегионален фестивал по славјанска и уметност „Руско поле“, ќе се одржи на 26 јули во Московската музеј-тврдина Царицино. На него ќе земат учество 1640 претставници од 28 региони на Русија. Во концертната програма на фестивалот наречена „Владимир, раѓање на цивилизацијата“, ќе настапат хоровите на Даниловскиот и Сретенскиот манастир, како и театри од престолнината, хорови, а исто така и оркестарот при Министерството за одбрана на Русија.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2974
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…