логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Новото чудо на Свети Лука,Архиепископот Кримски  се случи  во грчка Арголида,  во градот Аргос, соопштува Romfea.

Како што раскажа младичот, син на диригентот на Државната филхармонија на  Аргос Христос Аргилопулос, тој во  храмот  на Свети Петар зеде парче ткаенина  натопена со елеј  од моштите на свети Лука. На 30 март, тој се сретна со својот пријател, сопственик на продавницата  во Аргос, и му даде парче ткаенина со благослов на светителот, бидејќи пријателот имаше сериозн  проблеми со 'рбетот. Движења, нормално за  здрав човек, нему му создаваа сериозни маки: за да седне во автомобил мораше да претрпи  20 минутна  болка.

Не помина ни  половина час, пријателот го повика липтајќи од надојдените емоции: штом стасал  дома, неговата мајка го  помаза  со елејот од моштите, да тој во ист момент почувствува   како сите болки што го мачеа толку долго одеднаш исчезнуваат! По некое време, Христос Аргиропоулос го сретнал својот  својот  пријател. Тој  започна уште на тротоарот пред него да се изведува  акробации, плачејќи и се смеејќи се истовремено , пишува Romfea.

Превод од грчки Константин Норкин
Од руската Наташа Јефтиќ

Подготви: Преминпортал (п.п.)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2974
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…