логоFacebookTwitterYouTubeeMail 


Споменот на преп. Силуан Атонски беше свечено одбележан на 24 септември во рускиот манастир на свети Пантелејмон на Света Гора, во кој пред 45 години се подвизувал преподобниот. Денес таму почитваат неговите чудотворни мошти.

Со празничната богослужба началствуваше Митрополитот Подолски г. Теодор, а на свеченоста присуствуваа многубројни поклоници од Русија, Украина, Белорусија, Молдавија, Грција и други земји. Истиот ден беше отслужена Божествена Литургија и во храмот на преп. Силуан (изграден во 1999 г.) близу до црквата на св. Илија, каде што се подвизувал св. Силуан, и му се јавил Самиот Господ. Бидејќи е директно поврзан со животот и подвизите на светиот старец, тој се смета за голема светиња на Света Гора, и во последно време прерасна во поклонички центар кој е посетен од сите кои притекнуваат кон руската обител во монашката република.

 Извор: Православие.ру

Преземено од: 

 http://koe.mk/proslaven-spomenot-na-sv-siluan-atonski/

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2977
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2811
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…