логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 5 години од денот на упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски (05.07.2014 13:19)На 1 јули 2014 година се навршија 5 години од упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски. Во Ватопедската обител беа отслужени сеноќно бдение и панихида, соопштува AgionOros.ru. Споменот на Старец Јосиф го одбележаа митрополитот Лифадски Николај, епископот Аматунтски Николај (духовен „внук“ на Старец Јосиф), игуменот на манастирот Каракал архимандрит Филотеј, игуменот на обителта Симонопетра архимандрит Елисеј, протосингелот на Лимасолската митрополија архимандрит Исак, игуменот на Ватопед архимандрит Ефрем и претставници од други атонски обители.

 

 Извор: Православие.ру

Преземено од: МПЦ-ОА

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4265
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4075
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3525
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…