логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 vozdvizenie.jpg

 
Во Лондон одбележана стогодишнината од раѓањето на Сурожскиот Митрополит Антониј

На 19 јуни годинава, во Лондон била одбележана стогодишнината од раѓањето на блаженоупокоениот Сурожски Митрополит Антониј (Блум). Според информациите од сајтот на Сурожската епархија, на 19 јуни во лондонскиот Успенски храм, во присуство на голем број верници, била отслужена Божествена Литургија со која началствувал Сурожскиот Архиепископт Јелисеј во сослужение со епархискиот викар, Архиепископот Керченски Анатолиј и свештенството од храмот.

После Литургијата бил отслужен помен на Митрополитот Антониј, а во црковната библиотека бил одржан свечен прием. Оваа, 2014 година, Сурожската епархија ќе организира низа свечености посветени на јубилејот на својот основач.

Извор: Правмир.ру

19.06.2014 год.

Преземено од: Кумановско - осоговска епархија

 

 Друго:

 Митрополит Сурожски Антониј - БОГОМИСЛИЕ И МОЛИТВА

 Хомосексуализмот е не-сместлив во христијанството

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…