логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 Универзитетот за странски јазици во Шангај и Патријаршискиот Совет за култура потпишале договор за отворање на Центар за изучување на православната култура во Шангај. Документот бил потпишан од ректорот на Универзитетот, проф. д-р Цао Демин и Извршниот Секретар на Патријаршискиот Совет за култура, архимандрит Тихон Шевкунов, е објавено на веб страната на Московската Патријаршија.

Центарот ќе помогне во запознавањето со традиционалната руска култура, организацијата на научна работа, објавувањето книги, особено Кинеско-рускиот библиски речник и Речникот за православни термини. Во план е и да започне програма за размена на студенти и последипломци, спроведување семинари и конференции, и предавања за студенти и последипломци во Кина и Русија.„Денес, деталното запознавање со православната култура помага во разбирањето на руската стварност и култура подобро, што секако дека ќе има позитивно влијание врз кинеско-руските односи и зајакнувањето на кинеско-руската стратешка соработка во сите сфери“, изјавил ректорот на Универзитетот во Шангај.

Извор: Интерфакс

Преземено од: Кумановско-осоговска епархија

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…