логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Крстот на кој бил распнат св. ап. Андреј ќе пристигне во Русија, Украина и Белорусија (05.07.2013 10:12)

Со благослов на Московскиот Патријарх и на цела Русија Кирил и Атинскиот Архиепископ и на цела Грција Иероним, крстот на кој бил распнат св. ап. Андреј Првоповиканиот, од 11 јули до 2 август, ќе престојува во Русија, Украина и Белорусија.

„Крстот на кој бил распнат апостолот се чува во православниот храм во грчкиот град Патра, на полуостровот Пелопонез, и претставува голема светиња во христијанскиот свет. Пренесувањето на крстот на територија на Руската Православна Црква се поклопува со 1025-годишнината од покрстувањето на Русија“, соопшти Александар Гатилин, претставникот на Фондот св. Андреј Првоповиканиот, кој го организира овој настан.

Крстот од 11 до 15 јули ќе биде во Петроград, од 16 до 26 јули во Москва, од 26 до 28 јули во Киев и од 19 јули до 2 август во Минск.

„Пристигнувањето на крстот на св. ап. Андреј во овие градови посочува дека духовниот живот кај народите од трите држави потекнува од истиот извор – благословот на св. ап. Андреј и покрстувањето во Киев 988 година“, истакна Гатилин.

Извор: Светигора

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…