логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 Варненскиот Митрополит е пронајден мртов во морето крај градот (09.07.2013 12:18)

Мртвото тело на Варненскиот и Великопреславски Митрополит Кирил утрово е најдено во водата крај месноста Траката кај Варна. Телото е идентификувано и смртта на архиереот е потврдена. Во монетов, 12 часот, се прави аутопсија на телото, за да се утврди можната причина за смртта на Владиката.

Телото е пронајдено околу 10 часот, соопшти д-р Маја Рашева, шеф на локалната итна помош, цитирана од Радио Дарик. Било алармирано на телефонот 112. Телото е транспортирано за аутопсија во Судската медицина „Света Марина“, чии резултати се очекуваат во поладневните часови.

Според обвинителството во Варна има голема веројатност смртта да е насилна. Директорот на  локалната дирекција при МВР Чавдар Нанков изјави дека полициските екипи работат на случајот. Информацијата за насилната смрт, неофицијално, за Двери ја коментираше и Синодот.

Бог да го прости!

 

Извор: Двери.бг

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…