логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Еднаш игуменот на манастирот Кутлумуш, отец Христодулос, имаше некои проблеми и сметаше дека треба рано наутро отиде кај Свети Пајсиј за да се посоветува.


Кога стигна во келијата на старецот,тој беше сам. Додека разговараа, еден елен се појави пред неговата ќелија. Кога го виде еленот старецот му кажа: Ти кажав да не одиш наутро наоколу, зошто може некој да те убие.Еленот ја подигна едната нога и тогаш старецот виде дека ногата му е скршена.
Влезе во својата ќелија и се врати со една штица која ја врза за скршената нога на еленот како да е гипс. Му кажа: Да се вратиш после 25 дена да ја извадам штицата.
Игуменот го забележи датумот и после 25 дена се врати во ќелијата на старецот за да види дали еленот ќе се врати.Недолго потоа,еленот се појави на вратата кај Свети Пајсиј. Ногата на еленот беше добра. Свети Пајсиј ја извади штицата и повторно му кажа на еленот: Внимавај наутро немој да се движиш зошто си во опасност.


Прекрасен е Бог во Светителите Свои.

 

Јуни 2021 лето Господови

 

 

Ивица Трајковиќ


Православни Духовни поуки од Светите Старци

 

https://poukinasvetitestarci.blogspot.com/2021/06/blog-post_30.html?m=1&fbclid=IwAR23LL7tMbJvzsXdE-Au8YcA2GivlS0tTchxKZUFjhUXMzlFQRrdCmCboNg#moreВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2669
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1826
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…