логоFacebookTwitterYouTubeeMail

SV.Teodor.Studit1
"Ве молам, не се откажувајте од вашиот повик и не поставувајте граници на доброто и качувањето по лествицата на совршенството. Оние што трчаат по минливите имоти не се наситуваат со зголемувањето на богатството. Ниту вие не треба да застанете во духовното усовршување, туку брзајте напред до последниот здив.

„Затоа што мислам дека сегашните страдања не се ништо во споредба со славата што ќе ни се открие.“ Зар во житијата на светителите не гледате со каков труд и пот тие се подвизувале во својот живот? Не можете ли да видите со колку крв и какви страдања тие го завршиле овдешниот живот? Зошто? За да Го здобијат Христос.

„Затоа што ова што се гледа е привремено, а она што не се гледа е вечно.“ Зар сонцето не е добро? Меѓутоа, и тоа ќе потемне. Месечината, зар не е убава? Но и таа ќе престане да свети. Ѕвездите? И тие ќе паднат. Зар небото не е убаво? И тоа ќе обледе како облека. Сѐ ќе се измени: ќе има ново небо и нова земја, како што е напишано. И ќе започне неискажливиот блажен живот во Христос и со Христос. Такви се ветувањата.

И со истакнувањето на тоа си помагаме самите себеси во победувањето на сетилното со помош на натсетилното. Божјата љубов ја надминува телесната, според учењето на апостолот: „Барајте го она што е горе, каде што Христос седи од десната страна на Бога. Размислувајте за она што е горе, а не на земјата“. Не се валкајте во нечистотијата на сластољубието, во калта на страстите, чиј крај е погибелта... „Меѓутоа, нашиот живот е на небото, од каде Го очекуваме и Спасителот Исус Христос.“

- Свети Теодор Студит

 

Избор од фб профил на

Monika Nikolova

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2506
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1692
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2170
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…