логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

„Очите Господови се на секое место: тие ги гледаат лошите и добрите.“ (Изреки 15,3)

О, кога словесните созданија секогаш би го помнеле ова! Тогаш не само што нема да грешат јавно и нема да им се предаваат на телесните излишности, туку и одвнатре, во движењето на срцето, не би допуштале ништо што на Бога не Му е угодно. Тогаш созданието би стоело како што на бојно поле стои војникот пред царот, со сето внимание и строгост кон себе, за да не испадне дека не си ја знае должноста, та да не падне под гневот и казната царева. Должноста на човекот се Божјите заповеди, кои го одредуваат нему својствениот начин на размислување, и тоа каков треба да биде во неговите чувства и расположенија. И тогаш, човекот во сѐ би бил исправен.

Св. Теофан Затворник

 

На сите православни христијани им е подеднакво пропишано да не јадат (мрсна храна), да одат на богослужби, да се подвизуваат, да Му сострадуваат на Христа, а потоа да ѝ се радуваат на Пасхата. И тоа да го прават сите заедно, според календарот; ако ти не правиш така, значи – не си православен. На сите нас во овој период од седум седмици ни е „одземен Младоженецот“, за потоа, на Пасхата, да ни се врати. Игумен Петар Мешеринов

Извор: http://pravoslavie.mk.

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1119
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1056
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…