логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

 

Беседа на св. Григориј Палама, архиепископ Солунски на Вознесение на Господ и Бог и Спасителот наш Исус Христос, во која се говори и за тоа како се исполнува законската (старозаветна) Сабота Вознесение Христово

1. Јудејците ја празнуваа Пасха според Законот, односно преминот од Египет во Палестина. Ние ја празнуваме евангелската Пасха, т.е. преминот на нашата природа во Христа од смрт во живот, од пропадливост во непропадливост. Кои зборови би можеле да ја искажат таа внатрешна различност и да покажат колку се подобри предметите на нашите славења од празниците на старозаветниот Закон? Бидејќи човечките зборови не можат да ја искажат таквата различност на соодветен начин, ипостасираната Премудрост на највишниот Отец, предвечниот и надсуштествен Логос Божји, Кој човекољубиво се соедини со нас и се насели при нас, сега со дела го покажа предметот на нашиот празник, и точно одреди во која мера едното го надминува другото. Ние сега го празнуваме преминувањето на нашата природа во Него, не од подземјето во Него, туку од земјата на небесата, а потоа и до престолот на Оној кој владее над сите.

2. На денешниот ден Господ не само што, по Воскресението, застана меѓу своите ученици, туку од нив и замина. Пред нивните очи Тој се вознесе на небесата, влезе во самата Светиња над Светињите и седна оддесно Отца, над секое началство и власт, над секое име и чест која е позната како во овој, така и во идниот век. Како што и пред Воскресението Господово имаше многу воскреснати, така и пред Неговото Вознесение имаше многу вознесени. Светиот Дух го зел пророкот Еремиј, а ангел го зел Авакум. Над сè се пишува за огнената кочија со која бил вознесен Илија. Меѓутоа, тој не ги преминал границите на земјата, и тоа била само една промена на место, зашто со вознесението секој од нив бил земен од земјата, но не излегувал надвор од границите на земјата. На ист начин и оние кои биле воскреснати, одново се враќале во земјата и умирале. Кога пак, Христос воскресна од мртвите, смртта не можеше да завладее со Него, исто како што сега, кога се вознесе, сета висина се најде под нозете Негови, на сите сведочејќи им дека Тој е Бог кој е над сè.

3. Ова е таа „гора на домот Господов“, како што вели Исаија (Ис 2,2), а над (сите) духовни гори и планини е домот Божји – телото на Владиката Христос, зашто ниту ангел, ниту човек, туку Самиот Господ во тело дојде и нè спаси, постанувајќи заради нас сличен на нас, и истовремено неизменливо останувајќи Бог. Како што не го промени Своето пребивалиште кога се симна, така и сега, вознесувајќи се, Тој не се врати во Божествената природа, туку на горниот престол ја насади нашата природа која ја прими. Навистина, првородениот меѓу мртвите требаше таму, пред Бога, да ја постави нашата природа, како некаков зачеток на провородените пред сиот род.

4. Токму затоа ниту едно од претходните воскресенија и вознесенија не ги празнуваме така, како [што ги празнуваме] Воскресението и Вознесението Господово, зашто ниту сме, ниту пак ќе бидеме учесници на другите [воскресенија и вознесенија]. Од нив немаме некоја друга голема корист, освен тоа што тие нè приведуваат кон вера во Воскресението и Вознесението на Спасителот, а ние сме и ќе бидеме учесници на тоа Воскресение и Вознесение, затоа што тоа Воскресение и Вознесение е воскресение и вознесение на човечката природа (која нашиот Господ Исус Христос ја прими преку Овоплотувањето), но дури не само на човечката природа (како таква), туку на оние кои веруваат во Христа и таа вера ја покажуваат на дело. Сето она што Господ, нероден и нестворен по Својата Божествена природа, го направи – го направи заради нас. И тој земен живот кој го проживеа – Тој го проживеа заради нас, покажувајќи ни го патот кој води во вистинскиот живот; и тоа што по тело пострада – пострада заради нас, исцелувајќи ги нашите страсти; заради нас и воскресна и се вознесе, подготвувајќи ни го Воскресението во бескрајниот век, зашто сите кои го наследуваат овој живот го подражаваат, колку што е тоа возможно, совршувањето на Неговиот домострој на земјата.

Извор: http://pravoslavie.mk.

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3956
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная