логоFacebookTwitterYouTubeeMail

10980706_353014904896493_7136413327959989521_n

26/03/2015   Поуки - совети

- Дали радостите од овој живот и приврзаноста на нашата душа кон нив, сметаат во преуспевањето во христијанскиот живот?

– Не, ако успееш хиерархиски правилно да ги подредиш работите. На пример, децата свои да ги сакаш како деца, жената своја, како жена, родителите – како родители, другарите – како другари, светителите – како светители, Ангелите како Ангели, Бога – како Бог. Треба секому да му ги оддаваме честа и почитта, кои му припаѓаат – одговорил старецот.

Старец Пајсиј Светогорец

Извор: Преспанско- пелагониска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2877
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2688
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…