логоFacebookTwitterYouTubeeMail Се прекрстуваме.

Се поросува тепсијата со брашно и на неа се прави крст и се вели по молитвите на нашиот свет старец, Господи Исусе Христе помилуј ме. Целата подготовка треба да биде во духот на молитвата Господи Исусе Христе помилуј ме.

 Раствори 10 гр квасец vo 1 чаша вода; додај 4-5 лажички шеќер во него за тестото да е помеко и поблаго според псалмот  “Дојдете и видете колку е благ Господ”. Се додава и половина лажичка сол која ја претставува благодатта – солта на светот. Додај го квасецот во тестото треба да се меси нежно се додека не се добие хомогена маса која во внатрешноста нема дупчиња, бидејќи доколку има дупки кога ќе се испече тие стануваат поголеми и ќе има празнини така што  свештеникот не ќе може да го подготви Агнецот – средниот дел од просфората кој подоцна со силата и благодатта на Светиот Дух станува Tело Христово. При месењето треба да се попрскува со брашно на масата за да не се залепи на неа.

Се дели на 4 еднакви или пак  ако нема многу причестници може на неколку помали дела кои се месат прво во форма на топка која треба да биде добро измесена без да има дупки во неа, а потоа во форма на цилиндар со масирање по масата. Потоа Цилиндричното тесто се издига вертикално и  на средината се преполовува но не до крај формирајки две топчиња како 8ка кои се поврзани, неразделени. Потоа се притискаат со раката одозгора и се рамнат во форма на подебели палачинки положени една над друга. Топчињата не се делат бидејќи ја претставуваат Христовата Богочовечка природа. Потополн  Бог и потполн Човек во исто време, кои се слиени и неразделни. Откако ќе се направат како две палачинки една над друга  се ставаат во тепсијата и потоа се става печатот со притискање. Печатот треба добро да се притисне за да се оцрта на тестото. Откако еднаш сме го тргнале од тестото, не може повторно да го ставаме за да го отиснеме подобро. На крајот со чепкалка за заби или со игла се дупи тестото по крајчињата на отисокот од печатот. Иглата треба да го допре дното на тепсијата, за да се истисне сиот воздух од тестото во текот на печењето. Не смее да се боцка во внатрешноста од каде што се вади Агнецот, тогаш просфората е неупотреблива.

 Се пече во предходно загреана рерна на 150-180 степени околу 45 мин додека не добие крем боја како на пченка

Потоа се вади тепсијата и просфорите се завиткуваат убаво во подебела или неколку тенки крпи додека не остинат.

Има повеќе начини на правење на просфора. Сите мислиме дека нашиот начин на правење просфора е  точен, но има многу други ерусалимски, светогорски, од манастир до манасир…  Да не се фаќате здраво за готово дека вашиот начин на правање просфора е најточен оти има различни начини. Не е страшно, тоа е практичната страна поважна е догматската со неделењето на тoпчињата. Не треба просфората да се става во фрижидер со други работи оти поприма мирис.

  Просфорос значи принесувам, во првите векови имало повеќе и се давало цело лепче, како денеска што се причестуваат свештениците. Во 4 век откога веќе почнуваат во Црквата да влегуваат разни луѓе без вера или со погрешна искривена вера, па почнале тоа да го злоупотребуваат. Порано кога христијаните биле гонети тие дома си ја носеле причеста, но со тек на времето почнала да се злоупотребува за баење, гатање… и затоа подоцна е воведено причестување со лажиче, а печатите се воведени дури во 14 век.

Житото и грозјето се преобразува во лепче и вино, и затоа ние се преобразуваме. Kако што житото се собира од разни места и се прави едно лепче, така и сите ние се собираме од секаде и стануваме едно, едно тело Христово – Црква.

Preparation of Prosphoro

 

Cross yourself

Flour the pan and make a Cross in it, then say the prayer Our Holy Elder God Jesus Christ have mercy on me.  The Jesus prayer should be said during the preparation.

Dissolve 10gr yeast in 1 cup of warm water; add 4-5 teaspoons of sugar so that the dough is soft and sweet, as it is said in the psalm Come and see how sweet God is.  Add ½ teaspoon of salt, which symbolizes the blessing. Add the yeast in 1 kg flour and knead until smooth with no air holes in it, as they get bigger when dough is baked.  Thus, the priest would not be able to prepare the Amnos  ( the middle part of the Prosphoro Bread that with the power and blessing of the Holy Spirit become Jesus Body ) Flour the table when kneading the dough so it does not stick.

Divide the dough in 4 equal parts or more. If there are not many people getting the Holy Communion, then knead the dough and form it into a ball, avoid any air holes, and then form cylinder.  Half it in shape of number 8, and then join the two peaces.  With your hand press the dough firmly and flatten it in the form of 2 pancakes and place on top of one another.

The dough is not to be completely divided because that is the symbol of Christ Godman’s nature – absolute God and absolute man, undivided and Unmingled.  Place the dough in pan and with the stamp firmly emboss the middle part to leave a clean imprint.  At the end, place a few small holes around the edge of the seal using a needle or a toothpick.  Compress the air of the dough by placing the toothpick until the base of the pan is reached.  Do not place the toothpick in the middle of the prosphoro where the Agnes is, otherwise the prosforo will not be used.  The preparation of prosforo should be done quickly to prevent the dough from rise.

Preheat the oven at 150 – 180 degrees, then bake for approximately 45 minutes or until light brown, as the color of the corn.

Place the baked prosforo in tea towels and leave until cool.

Do not store the prosforo in the deep frizz with other products, it may absorb the smell. Keep it in different section.

There are many different ways of preparing prosforo: Jerusalem’s way, Holy Mountain, from monastery to monastery … Everyone believes that their way of preparing prosforo is the most precise and correct way of doing it, but I would say that the most important thing is to keep the tradition and the core of preparing the prosforo.

 

Prosfora comes from the word prosforo which means offering.  In the past, when Christians were banished, they were given holy bread to take home so they can have Holy Communion home, then later when the gifts were misused for prophecy… it been establish the holy communion to be given with teaspoon, and the prosforo stamp was establish in 14 century.

The grain and grapes are transformed into bread and wine, and that’s why we are being transformed as well. Just like the grain is collected from various fields (places) and makes one bread, and so we are gathered from everywhere and become one, one body of Christ, the Church.

 Извор: Манастир св.Прохор Пчински

http://www.stprohor.org.au/preparation-of-prosphoro/#more-1705Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…