логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Скопје 5ти декември  2021 лето Господово- храм на св.вмч. Димитриј

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Свети Калист Цариградски  
(XXVI Недела по Педесетница)
(Лука 12,16-21; зач. 66)


ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel


Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.
Благочестиви христијани,

Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под еден услов: најпрво да ја одлепат и разграничат својата душа од земните грижи и од трулежните земни блага. Некои ги послушале овие совети и се збогатиле и се збогатуваат; а некои не послушале, па останале прилепени со срцето до своето пропадливо богатство. И токму заради опомена на овие последниве, непослушниве, Господ ја раскажал денешнава евангелска приказна - приказна за временоста на секое земно богатство.
Богатиот човек за кој се зборува во евангелскиот текст, имал плодородни ниви, богати овоштарници и со голем труд успевал да собере многу плодови. Точно е, тој се трудел, вложувал многу напор во земјоделието, овоштарството, сточарството и во се со што се занимавал, но откако собрал големи приноси, во ниту еден момент не погледнал кон небото за радосно да Му заблагодари на Бога за сите добрини. Не кажал ниту една благодарствена молитва кон Севишниот и Милостив Бог Кој му овозможил сиот плод да се најде во неговите амбари. Заборавил дека неговиот труд би бил залуден доколку немало доволно дожд, доволно сончева светлина, доволно топлина и се она што не зависи од неговиот личен труд, но од волјата Божја. Не, тој наместо да се присети на Дарителот на изобилните дарови, тој се загрижил за тоа каде ќе го смести богатството од плодови и колку нови и поголеми амбари ќе треба да изгради.
И тука, душата се прилепува кон телото, станува безосетна, тврдоумна, безобѕирна и нечувствителна, ги губи своите богодадени својства и станува слична на гладно животно кое не гледа на каков начин ќе дојде до храна. Душата на богатиот од оваа приказна е јагне во волчја кожа, ги практикува сите примитивности на телото, не гледа кон небесното, но се валка по земните минливи радости. А знаеме дека душата не се храни со јадење што скапува, а телото и нуди токму таква храна. Душата копнее за својата небесна татковина, каде што се нејзините житородни полиња и студени извори, а телото ја приковува за земјата и уште и ветува дека ќе ја чува така прикована многу години.
Но, Бог не мисли така. Никој не ги познава Неговите намери. Ниту по своја заслуга сме дошле на овој свет, ниту, пак, знаеме кога и како ќе си заминеме оттука. Единствено со што ќе имаме да се пофалиме пред лицето Божјо е токму душата. Некој ќе застане со чиста како снег душа, но некој уште ќе ја бара низ калта на земните грижи. Не е најважно што ќе се јаде или пие или облече утрешниот ден, но главната грижа е со каква душа ќе се излезе пред Бога на денот на Страшниот Суд - зашто човекот ненадејно се разделува од своето богатство, а душата од телото. Богатството го наследува друг, телото се предава на земјата, а душата го чека своето приготвено место. Телесната смрт е таа разделба - а за да се биде подготвен за разделбата треба да се збогатуваме со Бога и Божјото.
Само вистинските верници се подготвуваат за разделбата на душата со телото, за смртта, а неверниците никогаш не се подготвени за смрт - тие се плашат од смртта, тие се подготвуваат за подолг земен живот. Оној кој се подготвува за смрт, тој е подготвен за вечен живот. Какво е тоа подготвување за вечен живот, знае секој христијанин. Мудриот човек секој ден ја утврдува својата вера во Бога, го заштитува своето срце од неверие и злоба, се закитува со исполнување на Божјите заповеди, со дела на простување, милосрдие и љубов.
Затоа секој ден и секој момент, сега и тука, е важен за вечноста. Секој момент за вистинскиот христијанин е печалба за небесната градина; секое добро дело; гест на милосрдие, љубов и грижа за ближните е чекор поблиску до вечноста.

Амин.

 

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 5210
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 5843
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 5591
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 5009
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

11/12/2023 - понеделник

Божикен пост (на риба)

Преподобниот маченик Стефан Нови; Светиот новомаченик Христо; Преподобна Ана; Светиот благоверен цар Маврикиј; Светите Петнаесет Тиверополски свештеномаченици;
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Голема пофалба и крепост има градот Тивериски,ерарсите, свештениците и левитите: зашто откако идолската прелест ја разобличија, победници над нечестивите се...

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Сите се восхитија на доблесното трпение, кое ти многустрадален го покажа во неискажливите страдања: прекрасни благодарствени молитви вознесуваше кон Господа,

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Столб на трпение стана, кога преподобно ревнуваше како праотците,Јов во маките, Јосиф во искушенијата,и живот на бесплотните во тело.

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная