логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Одговори на Вашите прашања  

Одговара: отец Горан Тасески


Прашање од Ружица : Дали во исти ден може да се крстат мајка и ќерка и да имаат исти кум и која е цената на крстевањето заедно и посебно и уште да прашам кога ќе има групно крстеванје и која е цената на тоа?

 

 Одговор:


Секако дека може да се крстат заедно и кумот со тоа станива фамилиарен кум.  За таксата ќе се обратите во црквата каде сакате да се крстите .
Групно крстевање во Скопје, досега имало во Матка на р. Треска се надевам дека ќе има и годинава. Колку што занам се плаќаат само некои паушални минимални трошкови.Ако некој знае поконкретно,  се надевам во коментарот на прашањето ќе не информира. Поздрав.

 Господ не ка ви отвори пат за да се се крстите во Христа за ваше просветление и спасение.

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4031
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...