логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Житие, Песнено последование и Молебен канон кон преподобниот и богоносен отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски (07.12.2020 16:03)

3.angeli.so.truba

Во Сонора се јави како жител во пустина,
таму, сред безводната земја, отче Ефрем, богоносен.

Со љубовта кон Христа, извор нов,

за наслада ни дари, денес, ти,

за да пијат сите верни,

и песнословејќи да воскликнуваат:

Слава на Тој што крепост ти дал,

слава на Тој што те овенчал,

слава на Тој што низ тебе

и нам ни дава благодат.


(тропар на преп. Ефрем Филотејски и Аризонски)


 

            По повод празникот на успението на светиот Старец Ефрем Филотејски и Аризонски, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, деновиве излезе од печат книгата „Житие, Песнено последование и Молебен канон кон преподобниот и богоносен отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски“, во издание на манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“, Велјуса.

Книгата е издадена по повод дваесет и пет години од возобновувањето на женското општожително монаштво на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Јустинијана Прима, и е посветена на светиот Старец Ефрем Филотејски и Аризонски.

Службата посветена на преподобниот Старец Ефрем Филотејски и Аризонски е од типот на таканаречените служби според Типикот на Ерусалимската химнографска традиција, и според својата структура е триделна. Во неа се вклучени празнични стихири од Мала вечерна, Велика вечерна и Утрена.


На Утрената, покрај тропарот, седалните, светилните и хвалитните стихири, се застапени и два канона, првиот на глас 4, подобен: Ἀνοίξω τὸ στόμα μου., со акростих: „Те воспевам во денот на покојот твој“; и вториот, на глас 8, подобен: Ὑγράν διοδεύσας., со акростих: „Со твоите молитви, молитвен дар [за нас] измоли“.


Мелодиските формули се според моделот на светогорските празнични песнопенија предназначени за сеноќните бденија.


Ова, всушност, е прва служба (последование), оригинално напишана на македонски јазик, според правилата на византиската химнографска традиција, и е посветена на светиот и преподобен отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски, во чест на неговото успение (25 ноември / 8 декември).

 3.angeli.so.truba

***

Каков, од венци, свет песнопој,*

да исплетеме, Ефреме свети?*

Ти кој со молитвата, духовно,*

вознесен беше до Сонцето,*

срцето го смекна како восок,*

и дух,* смирен, ти си стекнал, внатре, во него,*

ко сад,* исполнет со молитва, благодатно,*

извор на утеха стана,* за нас рајска храна,*

како скапоцен и свет дар,*

во домот, молитвено пред Бога,*

за сите преславно.*Каков, со песни, глас пофален,*

да запееме, Ефреме свети?*

Животот на молитва посветен,*

твоето тело го освети,*

стоејќи неуморно пред Бога,*

без страв,* тајник созерцателен си постанал,*

без глас,* ти во умиление си пребивал,*

затоа, немој да запреш,* да се молиш, за нас,*

пред Спасителот и Бог наш,*

за оние, сега што ти пеат,*

и слават, восхитно.*

 
3.angeli.so.truba 

Каков, од песни дар, достоен,*

да принесеме, Ефреме свети?*

Ти кој преку љубов Божествена,*

посвети многу во молитва,*

стоејќи неуморно пред Бога,*

без страв,* сите искушенија ги совлада,*

и смел* молитви постојано си кажувал,*

затоа немој да запреш,* да се молиш за нас,*

пред Спасителот и Бог наш,*

за оние сега што ти пеат,*

и слават, тајнику.*
Слава: Глас 6. (самогласен)Во денот на твоето успение,

вселената доби нов молитвеник пред Господа.

Со благодатта Божја, окрилен,

си ги презрел сите грижи овоземни.

Себепосветен на молитва,

сотрудник на благодатта бидна

и апостолски дарови прими.

Со промислата Божја, си ја посетил Канада и Америка,

на монашкиот живот таму, сред безводната пустина,

ти си поставил цврста основа,

и по целата земја си родил многу чеда духовни.

Празнуј, отче Ефрем, преподобен,

зашто сега во Царството на Господа,

ти си другар на Христа;

Него моли Го, да ги спаси

и помилува душите наши.(извадок од Велика вечерна)

3.angeli.so.truba

 Извор: http://www.mpc.org.mk/MPC/SE/vest.asp?id=7356

 8ми декември 2020 лето Господово

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1370
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1651
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1498
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »