логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

Скопје, 16ти февруари 2020 - храм Рождество на Пресвета Богородица

 3.angeli.so.truba

 (Недела на блудниот син)

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Лука 15:11-32

 На 16ти февруари  2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

sv.Simeon.Sretenie.jpg

Свети Симеон Богопримец

 3.angeli.so.truba

  3.angeli.so.truba

 Отец Методиј Митановски:

За блудниот син


Во името на отецот и синот и светиот дух


Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.
Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал и потрошил се на пиење и забави цел живот. Едоставно тој мислел дека ужива а не дека страда со неговиот начин на живот.
Но оваа приказна е наменета за сите нас не само за луѓе кои прават ненамерни или намерни животни промашувана.
Ние не го разбираме ова евангелско четиво затоа што гледаме само со телесен поглед а не со духовни очи.
Тоа е прицчна да ги послушаме светителите на црквата кои имаат развиени духовни очи и можат нас да ни ги откријат тајните на Светото писмо и да не научат на неговата длабочина.

Св. Григориј Палама ни ја открива длабочината на оваа приказна. Тој зборува за човековиот ум кој е посветен на Бога и има перфектно духовно совршенсто а доколку умот на човекот почне да се грижи за световното тогаш го остава Бога и заборава на Бога и молитвата, ужива некое време. Меѓутоа повторно се враќа ама целиот ќе биде посрамен нажален и неспремен за покајание.

А таквиот ум е лесен плен за  замката на лукавиот. И тој мисли дека живее исполнет живот меѓутоа таа романса трае многу кратко и потоа следува големо разочарување, паѓање и многу неволји.
Неѓутоа  човекот во таа ситуација бира помеѓ два пата, едниот е очајанието и води во пропаст, а другиот е покајание и доаѓане при себе и да се врати при Бога.Ако човекот се сврти кон Бога на пола пат неочекувано Благодата Божја ќе му помогне на тој човек а кога ќе дојде во закрилата на Светиот Дух тогаш не сама што ќе исчезнат искушенијата и тешкотиите туку и ќе добие благодатни дарови.Кога ги споменав светите отци и отворањето на духовните очи го издвоив св. Григориј  Палама.

Да се вратиме повторно на св. Григориј Палама кој ни го толкува Евангелието и ни објаснува што значат даровите што таткото му ги дал на покајаниот син.Прстенот на рака значи печатот на СОЗЕРЦАНИЕТО, а покајниот син го добива заради вечното наследство и вистински и искрено тој син ќе ја добие Божјата благодат и Божјото царство само заради покајаниието исто како разбојникот на крстот.А Обувките се симбол  дека на апостолите и учениците на Христос може да стапнуваат на шкорпиони  и змии и ништо не може да им биде.
А облеката која му ја дале слугите на синот да ја носи е симбол на она Божјо достоинство кое го добиваме на крштението а таа облека ние често ја валкаме за време на нашиот живот ама нејзиниот сјај и достоинство можеме да го повратиме само ако искрено се покаеме и се исповедаме кај свестениците. И на крај нашиот Отец небесен ќе заколе угоено теле односно ке го примиме телото Христово и ќе се причестиме.

А проблем со нашиот расеан ума ние имаме. Еве самите пробајте дојдете дома после Литургија и пробајте да се молите и ќе видите колку време ќе помине а вашиот ума ќе почне да скита и се ќе му биде поважно освен молитвата.Тоа е затоа што како што велат некои теолози жевееме во време на антихрист.


А нашата денешница и нашето време е крајно непријателски настроено према тишината, молитвата, вниманието и собирањето на умот.
А наклонета е на телефоните, телевизијата, интернетот, и се ова допринесува нашиот ум да изгуби сила за Бога.
Затоа благочестиви христијани за нашиот ум да биде чист и бистар и наклонет према Бога се надевам ќе ни помогне постот кои следи да се подготвиме и да се стремиме кон Бога. Амин

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица, Скопје (16.02.2020)

 3.angeli.so.truba

На 16ти февруари 2020 година,во Неделата на блудниот син, на  празникот на Свети Симеон Богопримец, во храмот Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје,ереј Методиј Митановски  во сослужение на ереј Игор Димитриевски   и ѓаконот Благоја Ристевски отслужи   Божествена Литургија. Верниот  народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на Литургија отец Меродиј ,во беседата: За блудниот син го протолкува  денешното Евангелие.

 7.Vselenski.sobor

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“ ...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА ...

7.Vselenski.sobor

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица, Скопје (15.12.2019)

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1263
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1463
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1334
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »