логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

16ти февруари 2020 лето Господово

Денес да си спомнеме за Блудниот син. Да си спомнеме дека тој се оддалечил од татка си, но и дека во покајание се вратил. Да си спомнеме со радост дека радоста од неговото враќање била голема со колење на теле за гозбата, со облекување во скапа облека, со ставање прстен на неговата рака.
Да си спомнеме и ние дека секојдневно се оддалечуваме од Бога, од црквата, од ближните...
Да си спомнеме и дека секогаш можеме да се вратиме и дека со радост ќе бидеме примени назад во прегратките на Отецот.
Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се пофалат дека тие секогаш биле примерни.
Да си спомнеме и дека во Царството Небесно не е ограничен бројот на места и дека никој ничие место не зазема. Секој има свое (спечалено преку делата на покајание) и затоа не треба да се труди во својата злоба да затвора врата на оние кои сакаат да се вратат.
И да се научиме да се радуваме, а не да роптаме постојано и постојано против братот, против Отецот...
За многу години!

 

Избор од фб профил на

Otec Pimen


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2597
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2391
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…