логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Чудни се патиштата Господови! Никој не знае каде ке го однесе животната судбина.

Ова е една приказна за нашиот иселеник Борис-Боро Матето-Ѓуров од Велес. Веднаш по зваршувањето на Втората светска војна, го напушта родниот град Велес и заминува за Словенија да изучува технички науки зашто тоа е неговата желба уште од детските години. По успешното завршувње на школувањето се врака во Македонија полн со знаење и елан за работа и набргу  се вработува во Металскиот завод Тито. Системот на владеењето и работата како и не прифакањето на иновации го приморува младиот и талентиран Борис да бара предизвици на друго место. Со тешко срце ја напушта родната земја и во 1952 година тргнува низ светот.

Десет години подоцна, во Аргентина во Буенос Ајрес, се запознава со прекрасната Катарина родум од Книн.Љубовта ја крунисуваат со брак и го започнуваат заедничкиот тежок и трнлив пат. Во 1970 година пристигнуваат во Канада за по многу кус период да се доселат во С.А.Д. во градот Бафало. Таму Борис се вработува во рафинерија и е доста почитуван како вреден работник и познавач на својата струка.

Желбата и знаењето дека може да одпочне со свој бизнис созрева кога во 1982 година се доселуваат во Лос Ангелес-Калифорнија.
Додека Борис работи во рафинерија, Катарина во домашната гаража по инструкции на сопругот ги произведува првите комресорски вентили. Додека вентилите се печат, Катарина го подготвува ручегот, го средува домот и ги надгледува двете деца што Господ им ги подари во нивната брачна заедница. По некогаш и двајцата не го забележуваат ни денот ни ноќта кога поминале, зашто порачките мора да се достават на време. Вредните раце на Катарина и дарбата со која Бог ја обдарил не мируваа и кога и требаше одмор, таа го поминуваше во изработка на уметнички скулптури, се со цел да се заработи долар повеќе и да се одпочне со свој бизнис.

Со Божја помош, желбата им се исполнува и денес во нивната фабрика К-Б Делта, каде се произведуваат вентили за плински компресори на машини лично конструирани и направени од Борис Матето, работат над 60 души. Нивните производи се барани во : С.А.Д. Канада, Кина, Русија, Индија, или скоро насекаде во Светот.
До се ова како што и самите велат е дојдено со многу труд и Божја помош, па затоа и достоинствено се оддолжуваат на Бога за се она што им дал.

Народната мудрост вели:  Не е богат оној што има туку оној што дарува. Раководени од ова, а и од вербата дека Бог им умножува на оние што даруваат, скоро и да нема повик за помош, а од нивна страна да не е помогнато.Ќе наброиме само неколку од поново време. Богато се одповикаа за помош на опожарениот манастир Св. Јован Бигорски во Дебар. По повод катастрофалните поплави до Црвениот Крст на Македонија испратија 50.000 долари, а она што и ме предизвика да ја напишам оваа приказна е донацијата од по 1.000 долари за секое семејство без разлика на верата или нацијата на загинатите полицајци во Кумановската битка кои ги дадоа своите животи на браникот за слободата и доброто на нашата татковина Македонија.

Покрај ова, тие се и нај големите донатори и помагачи како членови на нашата Македонска православна црковна заедница при црквата Успение на Пресвета Богородица во Лос Ангелес.
Накусо речено, тие се две тела со едно големо христијанско срце.

За Преминпортал: (Н.Н.)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2808
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1002
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5493
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 744
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »