логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Чудни се патиштата Господови! Никој не знае каде ке го однесе животната судбина.

Ова е една приказна за нашиот иселеник Борис-Боро Матето-Ѓуров од Велес. Веднаш по зваршувањето на Втората светска војна, го напушта родниот град Велес и заминува за Словенија да изучува технички науки зашто тоа е неговата желба уште од детските години. По успешното завршувње на школувањето се врака во Македонија полн со знаење и елан за работа и набргу  се вработува во Металскиот завод Тито. Системот на владеењето и работата како и не прифакањето на иновации го приморува младиот и талентиран Борис да бара предизвици на друго место. Со тешко срце ја напушта родната земја и во 1952 година тргнува низ светот.

Десет години подоцна, во Аргентина во Буенос Ајрес, се запознава со прекрасната Катарина родум од Книн.Љубовта ја крунисуваат со брак и го започнуваат заедничкиот тежок и трнлив пат. Во 1970 година пристигнуваат во Канада за по многу кус период да се доселат во С.А.Д. во градот Бафало. Таму Борис се вработува во рафинерија и е доста почитуван како вреден работник и познавач на својата струка.

Желбата и знаењето дека може да одпочне со свој бизнис созрева кога во 1982 година се доселуваат во Лос Ангелес-Калифорнија.
Додека Борис работи во рафинерија, Катарина во домашната гаража по инструкции на сопругот ги произведува првите комресорски вентили. Додека вентилите се печат, Катарина го подготвува ручегот, го средува домот и ги надгледува двете деца што Господ им ги подари во нивната брачна заедница. По некогаш и двајцата не го забележуваат ни денот ни ноќта кога поминале, зашто порачките мора да се достават на време. Вредните раце на Катарина и дарбата со која Бог ја обдарил не мируваа и кога и требаше одмор, таа го поминуваше во изработка на уметнички скулптури, се со цел да се заработи долар повеќе и да се одпочне со свој бизнис.

Со Божја помош, желбата им се исполнува и денес во нивната фабрика К-Б Делта, каде се произведуваат вентили за плински компресори на машини лично конструирани и направени од Борис Матето, работат над 60 души. Нивните производи се барани во : С.А.Д. Канада, Кина, Русија, Индија, или скоро насекаде во Светот.
До се ова како што и самите велат е дојдено со многу труд и Божја помош, па затоа и достоинствено се оддолжуваат на Бога за се она што им дал.

Народната мудрост вели:  Не е богат оној што има туку оној што дарува. Раководени од ова, а и од вербата дека Бог им умножува на оние што даруваат, скоро и да нема повик за помош, а од нивна страна да не е помогнато.Ќе наброиме само неколку од поново време. Богато се одповикаа за помош на опожарениот манастир Св. Јован Бигорски во Дебар. По повод катастрофалните поплави до Црвениот Крст на Македонија испратија 50.000 долари, а она што и ме предизвика да ја напишам оваа приказна е донацијата од по 1.000 долари за секое семејство без разлика на верата или нацијата на загинатите полицајци во Кумановската битка кои ги дадоа своите животи на браникот за слободата и доброто на нашата татковина Македонија.

Покрај ова, тие се и нај големите донатори и помагачи како членови на нашата Македонска православна црковна заедница при црквата Успение на Пресвета Богородица во Лос Ангелес.
Накусо речено, тие се две тела со едно големо христијанско срце.

За Преминпортал: (Н.Н.)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

 Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

За симболиката на крајот на Новиот Завет ни говори Апостолот Павле: „во последните денови ќе настанат времиња тешки. Зашто луѓето ќе станат среброљупци, горди, хулители, неблагодарни, неправедни, непомирливи, клеветници, невоздржливи,...

« »