логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Picture

  •   Добро е ако умееш да ги разликуваш основните и второстепените гревови. Доколку не умееш, научи! Тоа е многу важно. Мораме да знаеме поради што најмногу треба да чувствуваме сокрушеност и што треба да поправаме. Еве на пример, ако сме расеани за време на молитвата, доколку во храмот на напаѓа дремка или ако сме невнимателни, ако дури и не не интересира читањето на Светото Писмо - сето тоа се случува поради маловерието и недостатокот на љубов кон Бога, или поради мрзливост и безгрижност.

    Доколку за време на богослужбата шетаме низ храмот, разговараме или се буткаме, ако кон Крстот или Плаштаницата приоѓаме без свештен страв, задржувајќи ги оние кои стојат зад нас или ги туркаме оние кои се пред нас, или чекајки да земеме од Богојавленската вода или вода од мал водосвет не стоиме во редот туку се буткаме таканаречено преку другите глави - тоа значи дека во нас нема страв Божји и љубов кон ближните.
     Доколку се грижиме за домашното уредување, тоа значи дека сме суетни.

  •     Доколку премногу на срце ги ставаме нашите неуспеси во секојдневниот живот, ако тешко ги поднесуваме разделбите, неутешно патиме за починатите, тоа ни кажува дека не веруваме во промислата Божја. Во нас има самооправдување, нетрпеливост кон прекорувањата, тврдоглавост, но тоа што е важно е да се согледа врската со самољубието, себељубието, вообразеноста и гордоста, односно на овие основни гревови да им се обрне внимание.

    Постои добро средство  кое не доведува до познание на сопствените гревови - треба да се сетиме за што не обвинуваат луѓето, посебно оние кои живеат околу нас и ближните. Нивните прекори и напади речиси секогаш имаат основа.
    Кога се самоиспитува човекот не треба да западне во претераност кон секој свој чекор. Доколку тргнеме по тој пат можеме да го изгубиме чувството за важното и неважното. Во тој случај треба да го оставиме испитувањето и да се молиме за прошка и за просветлување на душата.

  •     Подготовката за исповед не се состои во подетално сеќавање, туку пред се, искрено да станеме свесни за својата вина, за своето покајание би го довеле до сокрушеност на срцето и ако е можно да ги пролееме покајните солзи.


                                                                                                     Превод: ѓакон Димитар Арсовски
                                                                                                                         Извор: svetosavlje.org

Преземено од: БОГОПОДОБИЕВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »