логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Monk_Gabriels_Blood Житие на свети Гаврило Грузијски (4 дел) - 10.04.2014

 


 starec.Gavrilo.G.jpg

    „Можат да ве прогонуваат, но Бог секогаш ќе биде со вас!“ – свети Гаврил Грузиски

  По неколку години, ме повика еден колега и ми рече дека нешто средувале во лабораторијата и дека го нашол шишенцето во кој беше крвта на старецот Гаврил, земена пред четири години. Ми рече: „Знаеш, таа крв… таа крв е како свежа!“ Сакав да го видам тоа. Навистина, крвта изгледаше свежа, не беше згрудчена, засирена, не беше распадната. Зедов една капка си шприц, направив препарат и го однесов во лабораторијата. Анализата покажа дека е се нормално!
Кога им рековме дека крвта стои во шишенцето четири години, не ни поверуваа. Ни самите не знаевме што најдовме. Го однесовме примерокот кај началничката на катедрата за патологија. Таа го погледна и рече дека такво нешто никогаш не видела. Ни предложи да го дадеме како анонимен примерок во Институтот за трансфузија, за да видиме што тие ќе кажат. И оттаму стаса истиот одговор - се е нормално, само што незначително е намалена големината на црвените крвни зрнца.
Отидов кај патријархот и му раскажав што се случило со крвта на старецот Гаврил. Патријархот не сакаше да брза. Рече дека треба уште малку да се почека со наодите: „Бог ќе знае што е тоа. Не фрлајте ја таа крв, ставете ја во земјата во која е погребан и упокоен старецот.“ Така и направивме. Го закопавме шишенцето во гробот на старецот Гаврил. Таму веќе се случувале чуда и луѓето доаѓале од сите краишта на Грузија, земајќи со себе осветено масло и земја од гробот на старецот.

Знаевме дека ќе биде светител

Тие чудесни исцелувања, коишто се случувале по упокојувањето на старецот, покажале дека тој не бил обоичен монах.  Ние знаевме, бевме сигурни, дека ќе биде канонизиран. Кога се случи тоа, ме преплавија емоции.
Чувствувам во секој миг  дека тој е крај мене. Кога ќе ми се случеше некоја несреќа, веднаш ја повикував неговата помош и застапништво. Така еднаш се случи автомобилот да ми се расипа во ненаселено место и не знаев како да стасам дома. Гледам - на седиштето календар со ликот на старецот и тој ми се насмевнува. Се помолив: „Оче Гаврил, помогни ми!“ Одеднаш од некаде се појави автомобил и од него излезе еден човек. „Ќе ви помогнам“ ми рече и ме дошлепа до дома.

За тоа како старецот Гаврил го исцели мојот татко

Отецот Гаврил на извесен начин секогаш беше со нас. Мојот татко во 89. година доби преплет на цревата и состојбата му беше мошне тешка. Без оглед на неговите години, се осмеливме да извршиме операција, но истиот проблем се повтори по 7 дена. Одлучив навечер повторно да го оперирам, за да не се мачи. Се сетив дека имам малку масло од кандилото на гробот на отецот Гаврил. Го земав маслото и со него го намачкав стомакот на татко ми, изговарајќи ја молитвата: „Отец Гарвил! Јас тебе ти помогнав, а ти помогни му на мојот татко!“ Излегов од собата, а по 10-15 минути ме повика татко ми и ми рече: „Види, завојот целиот ми е натопен.“ Кога го прегледав констатирав дека е се во ред и дека операцијата веќе и не е потребна.
Го повикав професорот и му реков дека до исцелувањето дошло откако татко ми го помазав со масло. Ме праша со какво масло го помазав, и јас му објаснив. „Каква глупост“, рече тој. „Тоа не е глупост, тоа е чудотворно масло“, реков. Ме праша од што е направено. Му одговорив дека се работи за обично масло, коешто станало чудотворно со Божја сила и дека тоа чудо се случило со лице коешто ми е  блиско.

 

 

 

 

(Продолжува)

 Подготви: д-р Драган Михајловиќ

 
  • 13-ти април, лето Господово 2014

Друго:

 Житие на свети Гаврило Грузијски (1дел) - 31.03.2014

 Житие на свети Гаврило Грузијски (2дел) -01.04.2014

 Житие на свети Гаврило Грузијски (3 дел) - 03.04.2014

  Житие на свети Гаврило Грузијски (4 дел) - 10.04.2014

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »