логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


V.Jerotic1.jpg

Скопје, 07. мај 2014 год.-  Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“

  V.Jerotic2.jpg

    Предавање на проф. д-р Владета Јеротиќ: „Кога религиозноста станува психолошки проблем?

 V.Jerotic1.jpg

V.Jerotic1.jpg

  


 

V.Jerotic3.jpg

  •     На покана на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“, на 7 мај 2014 г. се одржи предавање на познатиот и признат психијатар и академик, проф. д-р Владета Јеротиќ. Предавањето се одржа на богословскиот факултет, во преполнетата сала „Архиепископ Доситеј“, и на истото присуствуваа Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, митрополитите г. Петар и г. Јосиф, истакнати и докажани професори и научни работници, како и голем број студенти и верници.

  V.Jerotic.jpg

V.Jerotic.jpg

  • Гостинот беше претставен од страна на проф. д-р Милан Ѓорѓевиќ, а со поздравно слово на присутните им се обрати и деканот на факултетот, проф. д-р Ацо Гиревски. Тема на предавањето беше „Кога религиозноста станува психолошки проблем?Академик Владета Јеротиќ говореше за човекот како за homo religiosus, и понуди историски осврт на развојот на религиите. Беше разгледан и самиот феномен на вера наспроти неверие, и соодветно, беше разгледана психодинамиката на верата. По предавањето следеше полчасовна дискусија на која присутните имаа можност да постават прашање или да дадат коментар на темата.

 V.Jerotic.jpg

V.Jerotic.jpg

  • Владета Јеротиќ (1924 г.) е лекар, психијатар, книжевник, академик, роден во Белград, Србија. Специјализирал невропсихијатрија, а во Швајцарија, Германија и Франција – психотерапија. Од 1985 година предава пастирска психологија и медицина на Богословскиот факултет во Белград. Има објавено голем број студии и колумни, и над 30 авторски книги. Приредувач и преведувач е на делата на Сигмунд Фројд на српски јазик. Добитник е на значајни награди и орден за заслуги. Во тек е преведување и издавање на неговите дела на македонски јазик.

 V.Jerotic.jpg

 V.Jerotic.jpg

   V.Jerotic.jpg

 V.Jerotic.jpg

 V.Jerotic.jpg

 

 V.Jerotic.jpg

  • За Преминпортал: Милан Јаковчевски 
  • Друго:

V.Jerotic.jpg

  •   Според зборовите на деканот на Факултетот, проф. д-р Ацо Гиревски, ова е резултат на интерфакултетските активности на ПБФ, на отвореноста, на тоа што Факултетот е членка на УКИМ, но и на тоа што оваа наставно-научна институција на МПЦ-ОА се закити и со редовен член на МАНУ. Секако, без да ги занемариме активностите на младиве професори од ПБФ, кои прифаќаат активности и учества на симпозиуми и конференции во земјата и надвор од неа, стекнувајќи нови пријателства и контакти со колеги од сродните факултети и институти, изјави деканот Гиревски.

 

  V.Jerotic.jpg

  8-ми мај, лето Господово 2014Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

« »