логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 

  • Душата на човекот, како родена христијанка, секогаш тежнее да го пронајде патот кон Вечниот Бог, кон својот Создател. Но, тој пат не е ниту лесен, ниту, пак, самите ние можеме да го пронајдеме.  Спасителниот пат можеме да го пронајдеме единствено како заедница, односно Црква - Тело Христово. А во тоа Тело Христово секој си ја знае (или треба да си ја знае) својата функција и улога. Функцијата на епископите, пак, ја одредил уште Самиот Господ Исус Христос, Кој ги испратил апостолите по светот, за да го проповедаат Царството Небесно.


Секој, барем еднаш во животот, ќе се запраша дали ја исполнил својата задача овде на земјата или не? Дали ја исполнил својата улога во Црквата или не? Некој ќе си одговори потврдно, некој негативно. Но, сведоштвото на другите за нашето учество и придонес во животот на ближните секогаш е поверодостојно од нашиот одговор на ова прашање. Во оваа смисла, Епископот Хераклејски Климент, секретарот на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква  - Охридска архиепископија, ја потврди значајната, односно огромната улога на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во животот на своите паства, кои повеќе од 30 години црпат знаење, вера и пример од поуките на нашиот Митрополит. Презентирајќи го делото Плаошки мироглед, кое претставува збирка од интервјуа, есеи, но пред сè беседи, изговорени од устата на возглавителот на нашата света Епархија, Епископот Климент добро воочи дека главните животни карактеристики на Митрополитот: концизноста, директноста, но пред сè недвосмисленоста, се главните црти и на оваа прекрасна збирка, од која секој може да учи, без разлика на неговата улога и години. Вас секој може да Ве разбере – беа зборовите на промоторот на ова дело. Епископот се задржа и на главната мисла во беседите, која Митрополитот ја доживеал и почувствувал уште пред да стане Епископ на Црквата Христова, а тоа е Божјата волја и енергија, која секогаш нè враќа на вистинскиот пат.

  • Потврда за капиталниот труд на Митрополитот Тимотеј е и изборот на неговата збирка Плаошки мироглед, за оригинално дело, кое ќе ја претставува Македонската православна црква – Охридска архиепископија во изборот на најдобар оригинален труд на Саемот на книга 2014 година.


На овој прекрасен ден (11.04.2014), на Саемот на книга 2014, беше промовирано уште едно издание на издавачката куќа „Канео“ при Дебарско-кичевската епархија – Охрид. Се работи за капиталното дело Евхаристија, чиј автор е архимандритот Кипријан (Керн). Преведувач на книгата е свештеникот Никола Христоски, а промотор беше асистентот по Литургика на Богословскиот факултет во Скопје, м-р Владо Недески. Отец Владо ја истакна значајноста на овој труд, кој претставува збир од предавања на архимандритот Кипријан, одржани во периодот 1937-1947 година. Иако книгата Евхаристија е класичен учебник, таа е интересна, но и суштинска, и за секој еден, кој сака подлабоко да навлезе во историскиот од на Литургијата, но и во нејзиното значење. Отец Кипријан ја става Литургијата на нејзиното вистинско место, во центарот на Црквата, а без учеството во неа - нема живот. Затоа отец Владо топло ја препорача оваа книга на сите кои сакаат повеќе да научат за Тајната над Тајните и повика и во иднина да се издаваат повеќе вакви дела.      

Од името на Епархијата им благодариме на промоторите, како и на учеството на гостите на овие две прекрасни презентации, а особено би сакале да му се заблагодариме на учеството на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. Му се заблагодаруваме и на нашиот Митрополит Тимотеј, кој неуморно и активно дава придонес во издавањето на многубројните дела од нашата Епархија, кои се храна и питие за оние, кои непрестајно Го бараат Бога. Се надеваме и посакуваме да има уште многу вакви презентации, а на Митрополитот Тимотеј му посакуваме здравје и поткрепа од Светиот Дух, за да може уште многу години да нè наситува и напојува со духовна храна.

ДА - Вие го исполнивте својот позив. На многаја лета! 

   

 

 

  Извор: Дебарско- кичевска епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

« »