логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 starec.Gavrilo.G.jpg

   „Можат да ве прогонуваат, но Бог секогаш ќе биде со вас!“ – свети Гаврил Грузиски

 Monk_Gabriels_Blood

 

Чудо

Неколку дена пред смртта на старецот Гаврил, решив самиот да му земам  крв за анализа. Кога му го реков тоа, ме праша зошто ми е тоа потребно. Му објаснив дека треба да го проверам хемоглобинот и да направам уште некои анализи. Тој ми одговори: „Не, тоа не е потребно. Мене не ме интересира тој ваш хемоглобин!“  Го фатив за рака и му реков дека Бог ќе ме казни  доколку нешто му се случи. Инсистирав да го направам тоа. „Ако Бог би те казнил поради тоа, еве, земи колку сакаш!”, рекол старецот. Му земав крв и не ни претпоставував дека ќе се случи чудо.

Обично за анализа земаме околу 10 мл крв. Мојот колега го зеде примерокот и го однесе во Тбилиси. Меѓутоа, шишенцето со крвта му падна, се отвори и речиси сета крв се излеа, а во шишенцето останаа околу 2 мл крв. Во лабораторијата ме убедија дека има доволно крв и ја зедоа за анализа.

Наредниот ден отецот имаше проблеми со килата, и јас се обидов да го средам тоа, но проблемот одново се пројави. Го убедував да се оперирa. Тој одби, велејќи: „Со дванаесет години тргнав по Твојот пат, Господе, и изморен сум! Земи ја мојата грешна душа, не можам веќе!“ Му реков дека сѐ што е потребно ќе донесам во ќелијата и дека тука ќе го оперирам. Тој ми се заблагодари и ми рече дека не го сака тоа. Заминав со суморни мисли: евтаназијата е грев, но кога нема да му помогнеш на некого, и тоа, исто така, е „евтаназија“.
 
На враќање навратив кај патријархот Илија. Тој детално ме распраша за сѐ, и благослови да не преземаме ништо, според желбата на старецот, зашто, ако се случи да не преживее, тоа нема да биде моја вина, туку Божја волја, а и самиот старец рекол дека е изморен.

Наскоро ми јавија дека старецот Гаврил е во тешка состојба. Кога пристигнав, старецот лежеше и ја гледаше иконата на свети Николај Чудотворец, не симнувајќи го погледот од неа. Го прашав дали нешто го вознемирило, Ништо не ми одговори. Вечерта дојде владиката Данило и ја прочита молитвата за излегување на душата. Кога је завши молитвата, отецот Гаврил се насмевна, телото му затрепери и срцето престана да му чука. Си замина.

 

 

 

(Продолжува)

 Подготви: д-р Драган Михајловиќ

 
  • 3-ти април, лето Господово 2014

Друго:

 Житие на свети Гаврило Грузијски (1дел) - 31.03.2014

 Житие на свети Гаврило Грузијски (2дел) -01.04.2014

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »