логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Неразделната врска помеѓу духот, душата и телото


Со напреднатиот распад на формата и содржината на животот, што е плод на технолошката и обездуховена цивилизација од втората половина на нашиот век, кога заедно со сензационалните успеси на модерната наука, сепак најмногу страдаше и сѐ уште страда болниот човек (пред сѐ заради збрканиот однос на лекарот спрема пациентот), сѐ повеќе се чувствува потребата – од почеток како стремеж, а денес како императив – да се востанови и обнови првобитното единствено набљудување на болниот во неговото телесно, душевно и духовно единство.
Добрите лекари, како и добрите духовници во Христијанската црква, се исто така и психотерапевти, бидејќи ја забележуваат неразделната врска помеѓу духот, душата и телото, а забележуваат исто така дека ефикасен третман кај болниот може да се спроведе само преку паралелни или истовремени дејствија, како врз телесните така и врз неговите психички функции, комбинирајќи ги вешто медикаментите со психотерапевтски зборови или техники.
Иако во годините што следуваа, овој унифициран третман донекаде беше нарушен, па дури и уништен (поради доминацијата на дуалистичкото над монистичкото гледиште на човечката природа), експерименталното и спекулативно проучување на телото и психата во наше време, за среќа, одново нѐ враќа назад кон поранешното целосно и хармонично набљудување на човечкото битие.
Современите достигнувања, и особено оние во психосоматската медицина, даваат надеж дека лекувањето на болниот човек во иднина ќе биде многу поефикасно и поуспешно, главно благодарение на подоброто познавање на односот помеѓу телото, душата и духот, како и поради меѓусебното запознавање и соработка на психотерапевтите и духовните лица, одговорни за исповедање на верниците.


д-р Владета Јеротиќ


https://www.tiveriopol.mk/nerazdelnata-vrska-pomegu.../

 

 

 пп

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2597
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2391
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…