логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

то значи тоа љубов? Лесно е да кажеш - љубов. Но, колку само подвиг треба за да ја стекнеш вистинската љубов. Таа нѐ завидува, нѐ суди, не се срди, на сѐ се надева, во сѐ верува. Таква е љубовта. Оти ако завидуваш, ако сѐ срдиш, како можеш да имаш нешто заедничко со Бога? Ако постојано судиш или завидуваш, како ќе живееш во просторот на љубовта? Таа ќе те гори, ќе те пече, ќе те измачува!


Љубовта сѐ простува, оди напред во жртва за сите. А како ќе знаеме дека некој неизмерно Го љуби Бога? Доколку во себе има таква љубов која не се срди, во сѐ верува, сѐ простува. Какви прекрасни особини има љубовта Божја! Колку убаво звучи! Ќе си речеш: што е полесно од тоа да се сакаме меѓу себе? А испаѓа дека сѐ друго можеш полесно да правиш. Но, за да љубиш вистински потребна е голема жртва и аскеза, и тоа со години. Подвиг е да љубиш. Треба секогаш кога ќе бидеш повреден да возвратиш со љубов. Не само да претрпиш, туку и да возвратиш со љубов. Така почнува аскезата, тогаш започнуваш да Му се приближуваш на Бога, за Он да се всели во твоето срце. Правите ли барем малку така? Морате, зашто така правеле сите Божји светии".


Архимандрит Партениј

 

Избор од фб профил на

Александар Дојчинов


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1129
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1261
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1129
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…