логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Симболика на црковната свеќа
11.07.2012.

Свештеник Љупче Миланов

 Свеќата е еден дар со длабока симболика што му го принесуваме на Бога.

Свеќата е симбол на Христа и Неговата светлина со која се растерува темнината во душата на човекот и во светот. Самиот Христос рекол: „Јас сум Светлина на светот, кој врви по Мене, нема да оди во темнина, а ќе има светлина во животот“ (Јован 8, 12). Оттука свеќата е симбол на мирот и љубовта, особини што треба да ги поседуваат христијаните.

Свеќата ја симболизира чистотата на душата и девственоста, затоа што и пчелата и восокот имаат на себе посебни знаци на чистота и убавина и поради тоа одговараат како симбол за свети работи. Пчелите – работнички, кои прават восок, не се оплодуваат, живеат девствен живот, жртвувајќи се за заедницата.

Свеќата е симбол на Божјата благодат, затоа што восокот доаѓа од разни мирисни цветови.

Свеќата е симбол на Обожувањето што треба да го достигнеме, затоа што таа се пали со оган и постепено целата станува обземена од огнот.

Палејќи ја свеќата, христијанинот треба да си спомнува за духовната светлина што ја добил при крштевањето и да се труди таа светлина целиот свој живот да ја сочува во својата душа. Како што свеќата запалена со својот оган осветлува сè околу себе, така и христијанинот, запален со љубовта кон Бога треба да ги просветлува сите и сè околу него.

Палењето на свеќата секогаш треба да биде проследено со молитва. Кога палиме свеќа за живите, треба да ја просиме Божјата милост за нивно духовно и телесно здравје и спасение. Кога палиме свеќа за покојните, треба да ја просиме Божјата милост за населување на душата на покојниот во место светло, место блажено, во место мирно.

Вака запалената свеќа, проследена со молитвите можеме да ја запалиме било каде, во храмот, во домот, на гробно место... таа го има истото значење.

ЗОШТО СВЕЌИТЕ ШТО ГИ ПАЛИМЕ ТРЕБА ДА БИДАТ КУПЕНИ ОД ЦРКВА, А НЕ ОД ПРИВАТНИ ПРЕПРОДАВАЧИ?

Црковната свеќа е направена со молитва и благослов (таа е осветена)!

Приватната свеќа не е осветена!

Каква е симболиката на приватната свеќа? Наместо да Му принесеме чист и светол дар на Бога, ние веднаш Го растажуваме. Кога посетуваме некој што ни е драг и мил и кога му носиме дар, се трудиме нашиот дар да биде убав, пријатен, свеж, веднаш да биде со радост прифатен од лицето на кое го даруваме. Колку ќе бидеме тажни и ние и саканата личност, доколку дарот ги нема овие карактеристики и не биде прифатен?

Да, Бог е Милостив, но зарем ние треба да ја злоупотребуваме Неговата милост?

Со секоја купена свеќа од црква, христијанинот директно учествува во возобновувањето и украсувањето на храмот од каде што ја купил свеќата.

Со секоја купена приватна свеќа, христијанинот директно учествува во возобновувањето и украсувањето на приватниот дом на оној што ги продава таквите свеќи.

Со купување на црковна свеќа, ние даруваме принос од материјалните богатства со кои Бог нас нè дарувал. Тие наши, макар и навидум, мали приноси, сепак се многу значајни за успешната хуманитарно-мисионерска дејност на Црквата. Треба да имаме на ум, дека секој топол оброк поделен во црковно-народните кујни е помогнат од нашиот принос, преку купената црковна свеќа; секоја облека дарувана на бездомниците и сираците, сме ја овозможиле и ние преку нашиот принос со купувањето на црковната свеќа; секоја испечатена книга за наша духовна поука и спасение, испечатена е благодарение на нашиот принос со купување на црковна свеќа; секое каменче соѕидано во храмот,  секоја икона,  секоја фреска,  секое зрно темјан во кадилницата на свештеникот е благодарение на нашиот принос со купувањето на црковната свеќа.

Не посакуваме продавачите на приватни свеќи да ги оставиме боси, гладни и жедни, но постојат други начини преку кои можеме да им помогнеме, доколку им е потребна нашата помош.

Извор: Православна светлинаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1589
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2032
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1799
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…