логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba


Тропар, глас 8:
Препрославен си, Христе Боже наш, Кој на земјата ги постави нашите Отци како светила, и преку нив нѐ упати сите нас кон вистинската вера. Многумилостив (Господи), слава Ти!


Кондак, глас 8:
Проповедта на Апостолите, и догматите на Отците, ја запечатија единствената вера на Црквата; носејќи ја облеката на вистината, исткаена од небесното богословие, таа ја утврдува и слави големата тајна на верата.


Икос: Да ја слушнеме Црквата која вика со врвна проповед: Кој е жеден, нека дојде при Мене и нека пие од чашата што ја држам; тоа е чашата на премудроста, од која го црпам словото на вистината, водата која излева согласност, а не раздори. Пиејќи од неа, сегашниот Израил Го гледа Бога Кој говори: Погледнете, и видете дека Јас сум Истиот, и не се менувам; Јас сум Бог во почетокот, и по времето, и нема друг освен Мене. Оние што се причестуваат ќе се наситат, и ќе ја фалат големата тајна на верата.


Седален, глас 4.
Светилници пресветли на Христовата вистина на Земјата се покажавте, навистина најблажени и богогласни отци, кои ја исушивте брбливоста на  богохулните ереси, и ги изгаснавте огнените немири на безбожните. Затоа, како Христови светители, молете се, да се спасиме.


Седален, глас 4.
Светлиот град Никеја, денес ги повика во себе, од сета земја, триста и осумнаесетте Свештеноначалници, против Арија кој говореше хула, и кој го намалуваше Едниот од Троица -  Синот и Словото Божјо. Откако го осудија Арија, верата ја утврдија.


Слава, глас 8.
Хорот на Светите Отци, кои се собраа од краиштата на вселената, учеа за едната суштина и едната природа на Отецот и Синот и Светиот Дух, и тајната на богословието јасно ѝ ја предадоа на Црквата. Затоа, славејќи ги со вера, да ги наречеме блажени, велејќи: О божествена гардо на Господа, многусветли ѕвезди на духовното небо, несоборливи столбови на таинствениот Сион, мирисливи рајски цветови, сезлатни усти на Словото, никејска пофалбо, украсу на вселената, прилежно молете се, за душите наши.

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1266
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1477
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1349
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…