логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

TViTer306


Наводаџии фалбаџии


Во старо време имало една многу убава, кротка и вредна мома. Била умна и вешта, питома и праведна. Со гласот свој славеите во гората ги натпејувала, а со играта сите играчи ги надигрувала. Била учена и многу писмена. Читала и пишувала на многу јазици, а творела на својот единствен јазик и своето единствено писмо наследено многу одамна од претците. Свирела на многу инструменти, како никој пред неа, со единствен ритам научен од старите во фамилијата за кој никој друг на светот не знаел.
За неа и за нејзината личотија, за вештините нејзини се раскажувало по светот и многу ергени посакувле токму нивна да биде.

Едно лето пред куќата застанале многу коли полни со стројници. На врата затропале луѓе собрани од цел свет, личната и вредна мома за невеста да ја бараат.
Со денови во куќата се ределе еден по друг, луѓе дојдени за да ја кандисат и момата, ама и нејзината фамилија.
Доаѓале навидаџии и наводаџики и сите сѐ најубаво и најарно само за еден ист зет и за неговата фамилија раскажувале. Од многу фалби устите како од мед им се лепеле.
И сѐ ќе беше арно, секој пофален збор за младожењата што го кажаа ќе вредеше, доколку него пред сите, на ачик ни по толку денови не го покажаа.
А сите само фалби кажуваа и златници и азна ветуваа, ама го криеа како лепросан да ѐ од сите.
Една вечер кога веќе им се смачило што куќата со денови им е сардисана од толку народ, седнале родителите и фамилијата на момата за ова да зборат. Таткото прв почнал и рекол:
- Многу луѓе деновиве во куќава ни влегоа и сите до еден само фалби за младожењата кажаа, ама тој самиот, како што е редот не дојде, а ни кадро свое не испрати. Барем на кадро да му ја видиме личотијата за која толку многу зборуваат.
А зошто треба да се крие тоа што толку се фали?
Белким зошто е чурук и зошто за ништо не го бива.
Тој што е арен не треба да праќа толку народ од далеку да го фали. Самиот на мегдан ќе си излезе.
И не би свршувачка.
Ни момата, ни никој од нејзините не им поверува на собраните наводаџии и наводаџики од цел свет, зошто да беше арен младожењата, немаше сите тие да му требаат за да го оженат.

На крајот излезе токму така како што се посомневаа. Се потврди тоа што го мислеа, ниту тој, а ниту фамилијата негова не чинеа.
Наравоучение: Не им верувај на оние кои нешто и некого премногу ти го фалат, не ќе да е чиста работата, мора нешто да не е како треба.
Убавите и вредни нешта не треба никој да ги фали, а да ги крие пред сите.


Народна приказна

 

 Избор од фб профил на Sladjana Stavreva

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…
Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 866
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1308
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 1564
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

 Нико ни једампут није се ни сетио да Јеванђеље Христово, да вера Његова, да Христос сам треба да буде на првом месту и да разне невоље и искушења која пролазимо...

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

 Спасителот, исто така, кажал: Дојдете кај Мене сите изморени и обременети, Јас ќе ве успокојам (Мт. 11, 28). Различни се бремињата што ги оптоваруваат луѓето, многубројни се, било да се...

« »