логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
 

Веднаш до реката Дал Лаке во Сринагар, град во Џаму и Кашмир, сојузна држава во Индија, се наоѓа единствената библиотека во околината. Оваа библиотека е оддржувана од страна на човек кој сака книги, но не знае да чита.Библиотеката има приближно 600 книги на повеќе јазици. Тие се во сопственост на Мухамед Латиф Оата, 44-годишен продавач кој се откажал од образованието на десетгодишна возраст за да работи. Латиф ги собирал книгите повеќе од две децении преку размени и донации од луѓе кои биле во библиотеката. Голем број од посетителите на библиотеката се туристи, па сопственикот го именувал местото „Библиотека на оние кои патуваат“.


Секој може да земе книга доколку ја врати. Латиф честопати ги прашува посетителите да му ги раскажат приказните од страниците на книгите кои ги враќаат. Освен тоа, книги може да земат и оние кои ќе остават дело.


Љубовта кон книгите се родила во Латиф во деведесеттите, кога му била подарена книга од страна на странец. Тој не знаел да чита, па го прашал човекот да му ја раскаже приказната. Книгата била за девојче од сиромашно семејство кое успеало во животот и покрај многуте тешкотии. Оваа приказна го инспирирала Латиф и го привлекла до приказните кои може да се најдат во книгите.


Тој ја чувал книгата на полица во неговата продавница. Набргу еден турист сакал да ја купи. Латиф му кажал дека не сака да му ја продаде, но ќе му ја подари доколку тој остави друга книга за него. Странецот оставил две книги. Со ваквиот метод на размена, колекцијата на полицата се зголемувала. Сега, тој има стотици книги.


Како татко на две деца, Латиф вели дека сака да се потруди да им го обезбеди заслуженото образование кое тој никогаш не го добил. Иако тој не може да ги чита книгите кои ги поседува, Латиф вели дека нивното присуство го потсетува на многумината кои го посетиле со текот на годините, што ја држи библиотеката во живот. 

21.01.2014 год.

Извор: Факултети.мкВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »